Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Czy Bugatti Chiron pobije rekord prędkości?

Najmocniejsze superauto na świecie, wyceniane na prawie 3 miliony dolarów Bugatti Chiron, jest na rynku od półtora roku. Potencjalne możliwości pojazdu elektryzują wszystkich miłośników motoryzacji, ale w praktyce nadal pozostają nieznane. Wszystko z powodu wytrzymałości opon.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Chiron

Dużo się mówi w mediach o tym, że Chiron jest w stanie pobić rekord prędkości Veyrona, sprzed 7 lat. W 2010 roku były kierowca Formuły1, Pierre-Henri Raphanel, rozpędził najmocniejszą odmianę Bugatti – Veyrona Super Sport (1200 KM) na torze testowym Ehra-Lessien, niedaleko Wolfsburga, do 431 km/h. Wydarzenie nie obyło się bez kontrowersji. Na początku rekord unieważniono z powodu zdjęcia ogranicznika prędkości – stwierdzono, że to ingerencja w założenia konstrukcyjne auta – by ostatecznie jednak oficjalnie go uznać.

Bugatti Chiron jest mocniejsze od Veyrona. Jego 8-litrowy silnik W16, wspierany przez 4 turbosprężarki, dysponuje mocą 1500 KM. To aż o 300 koni więcej od Veyrona Super Sport. Symulacje komputerowe ujawniły, że granica 460 km/h jest w zasięgu tego auta. Bardziej optymistyczne wyliczenia mówią nawet o barierze 480 km/h.

Chiron

Ostatnio kierowca testowy, Andy Wallace, sceptycznie odniósł się do możliwości osiągnięcia przez Chirona prędkości na poziomie 480 km/h. Zwycięzca Le Mans zwrócił uwagę na fakt, że o ile superpojazd względnie łatwo rozpędza się do 420 km/h, na tyle bowiem pozwala ogranicznik prędkości, to działające na opony i koła siły stają się zabójcze. 2,5-gramowa nakrętka na wentyle przy każdym kole przy tak wysokiej prędkości waży aż 7 kilogramów. Gdy prędkość jest wyższa, obciążenia rosną wykładniczo. Według Wallace’a najlepsze opony Michelin są obecnie w stanie wytrzymać obciążenia przy prędkości maksymalnej 450 km/h. Niewykluczone jednak, że to się zmieni w przyszłości.

Chiron

Kilka dni temu Bugatti Chiron bez oznaczeń było widziane na torze Nurburgring. Z reguły testy produkcyjnych aut na niemieckim torze przeprowadzane są przed oficjalną premierą, a tutaj mamy do czynienia z pojazdem obecnym na rynku od ponad roku. Można zatem przypuszczać, że Bugatti testuje mocniejszą wersję Chirona albo edycję przeznaczoną wyłącznie na tor. Jak jest naprawdę, wie tylko marka.

Oczywiście sam Nurburgring nie nadaje się do przeprowadzenia próby pobicia rekordu prędkości Veyrona, takich miejsc na świecie jest tylko kilka, ale już sam fakt pojawienia się Chirona na torze rodzi tego typu spekulacje. I nie ma się co dziwić. W końcu mamy do czynienia z najmocniejszym autem na Ziemi, przedstawianym często w mediach jako najszybsze na świecie. Na potwierdzenie tej ostatniej opinii przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać do 2018 roku.

Przeczytaj też: Tak wygląda linia produkcyjna Bugatti Chiron

 

Źródło: popularmechanics.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze