Twój blog motoryzacyjny

Volvo kontra kangury

Jak powszechnie wiadomo, Volvo chce wyeliminować wypadki śmiertelne z udziałem swoich pojazdów do końca 2020 roku (Projekt Vision 2020). Na przeszkodzie w realizacji tego celu stanęły kangury.

Volvo od dawna wypada dobrze w teście łosia, ale ze zdaniem testu kangura ma poważny problem. Problem istnieje głównie w Australii, gdzie tych ssaków występuje najwięcej, jednak mocno rzutuje na wizerunek bezpiecznej marki na świecie.

Volvo

Według prowadzonych statystyk na australijskich drogach dochodzi rocznie do 20 000 kolizji aut z kangurami. Wiele z nich kończy się bardzo źle zarówno dla uczestniczących w wypadkach kangurów, jak i dla prowadzących pojazdy. Wypadki generują również ogromne straty finansowe, sięgające nawet kilkudziesięciu milionów australijskich dolarów i uderzają w ubezpieczalnie.

Wydawać by się mogło, że rozwiązanie problemu jest proste i leży w zastosowaniu autonomicznej technologii z systemami wykrywającymi ruch na drodze oraz zapobiegającymi kolizji. Tak myśleli inżynierowie Volvo, którzy zostali wydelegowani przez centralę w 2015 roku na antypody, by z bliska przyjrzeć się sprawie.

Volvo

Na miejscu okazało się jednak, że kangur to nie łoś, i jest znacznie mniej przewidywalny dla komputerowych systemów. Zespół inżynierów odpowiadających za bezpieczeństwo w Volvo odkrył, że montowane kamery i czujniki nie radzą sobie z rozpoznawaniem potężnego torbacza podczas skoku, w efekcie czego reagują z opóźnieniem. Wynika to z samej specyfiki poruszania się kangurów, które będąc w powietrzu przybierają inny kształt od tego, gdy są już na ziemi. Dodatkowym utrudnieniem jest ich prędkość i długość skoków.

Volvo zasygnalizowało problem z mocnym postanowieniem jego rozwiązania. W tej chwili trwają prace nad kalibracją systemów, a zdobyta wiedza pomoże udoskonalić istniejącą technologię autonomiczną, a w ostatecznym rozrachunku zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, nie tylko w odległej Australii. I pomyśleć, że przyczynią się do tego kangury.

 

 

Źródło: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze