Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Wizja przyszłości opony według Michelin

Firma oponiarska Michelin chce „wynaleźć” koło na nowo. Dzięki inteligentnej oponie ma być ekologicznie, wydajnie i bezpiecznie. Na konferencji Movin’On w Montrealu ujawniła swój projekt Vision opony przyszłości.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Opona Michelin

Bez względu na to, czym będą napędzane auta w przyszłości i czy prowadził je będzie nadal człowiek, a może już komputer, bez opon się nie obejdzie. Wizja Michelin wybiega w przyszłość i każe myśleć o kole i oponie jako jednym nierozerwalnym elemencie.

Koncept Vision zakłada, że wbudowany w koło czujnik umożliwi komunikację z kierowcą w czasie rzeczywistym, informując go o stanie zużycia opony oraz w zależności od wybranej trasy i warunków pogodowych – konieczności jej wymiany np. na zimową.

Nie ma jednak mowy o wożeniu opony zapasowej w bagażniku lub o potrzebie udania się do sklepu z oponami w celu zakupu nowej. W XXI wieku ma być inaczej. Michelin stawia na sieć stacji, gdzie będzie można wydrukować oponę w technologii 3D (lub zmodyfikować jej bieżnik) podczas kilkuminutowego postoju.

Michelin przedstawia: opona przyszlosci

Taka opona/koło będzie wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu i do jej produkcji zostaną wykorzystane odpadki, papier, plastik czy puszki. W tym sensie będzie biodegradowalna i przyjazna środowisku. Zbędne stanie się również jej pompowanie ze względu na pęcherzykowatą konstrukcję.

Na tę chwilę propozycję Michelin należy jednak traktować jako melodię przyszłości.

 

Przeczytaj też: Inteligentne i kolorowe opony Pirelli

 

Źródło: Michelin


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze