Twój blog motoryzacyjny

Druk 3D w motoryzacji

Coraz głośniej jest w mediach o wykorzystanie druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym. W tym poście przypominam kilka najbardziej znanych projektów stosujących tę technologię.

Strati

Strati - auto z drukarki 3D

Strati jest chyba najpopularniejszym pojazdem z drukarki 3D. Samochód stworzony przez firmę Local Motors otworzył tak naprawdę dyskusję na temat wykorzystania tej technologii przez motoryzację na szerszą skalę. Więcej o Strati tutaj.

Olli

Autobus autonomiczny Olli

Przy użyciu drukarki 3D powstał również inny projekt Local Motors – autonomiczny, elektryczny minibus, który jest w stanie przewieźć 12 osób. Pojazd testowany był w Waszyngtonie.

4ekolka

4ekolka z drukarki 3D

W przypadku 4ekolki druk 3D miał zmniejszyć masę pojazdu i tym samym sprawić, że będzie on ekonomiczny w użytkowaniu. Dwuosobowy pojazd został wyposażony w silnik elektryczny, a swoją pierwszą jazdę testową miał na ulicach Pragi. Więcej o nim w serwisie tutaj.

Wymienne panele w Daihatsu Copen

Daihatsu Copen i panele z drukarki 3D

Druk 3D otwiera nowe możliwości, jeśli chodzi o personalizację i dostosowanie wybranych elementów auta do indywidualnych potrzeb klienta. Współpraca Daihatsu z amerykańską firmą Stratasys (od druku 3D) zaowocowała ofertą wymiennych paneli do popularnego w Japonii modelu Copen. Cały projekt nosi nazwę Effect Skin i składa się z 12 rodzajów paneli w 10 wersjach kolorystycznych.

Wnętrze Kii Telluride

Kia Telluride

Wiele elementów w kabinie konceptu Kii Telluride powstało przy zastosowaniu drukarki 3D. Należą do nich m.in. deska rozdzielcza, panele drzwi i kierownica.

Koncept Kia Telluride

Samochód został zaprojektowany w centrum projektowym w Kalifornii, a światło dzienne ujrzał na targach NAIAS w Detroit w 2015 roku.

Honda Micro Commuter

Micro Commuter

Jednoosobowy mikrosamochód Hondy posiada napęd elektryczny oraz wydrukowane w 3D panele nadwozia i przedział bagażowy. Pojazd jako mini dostawczak powstał z myślą o krótkich dystansach, a zadebiutował na targach technologicznych CEATEC w Japonii w 2016 roku.

Blade

Superauto z drukarki - Blade

Pierwszy na świecie supersamochód z drukarki 3D. W swojej konstrukcji Blade wykorzystuje aluminium i włókno węglowe, co przekłada się na jego niską wagę – 635 kg. Pojazd ma 4-cylindrowy silnik o mocy 700 KM i przyspiesza do setki w 2,5 s. Blade jest również oszczędny, jeśli chodzi o zużycie paliwa, a jego produkcja jest mniej szkodliwa dla środowiska. Prototyp zadebiutował w 2015 roku, a w 2016 roku na targach w Los Angeles firma Divergent Microfactories zaprezentowała jego ulepszoną wersję.

Light Cocoon

Light Cocoon z drukarki 3D

Szkielet inspirowanego naturą konceptu Light Cocoon firmy EDAG Engineering powstał przy zastosowaniu technologii druku 3D. Całą konstrukcję wzmacnia włókno węglowe i bardzo wytrzymała i lekka tkanina poliestrowa. Przedstawiciele firmy EDAG widzą w wydruku 3D szansę na tworzenie ultralekkich pojazdów przyszłości.

Urbee

Projekt z drukarki 3D- Urbee

Pochodzi z Kanady i jest hybrydą. Rama projektu Urbee w całości została wydrukowana w drukarce 3D. Proces produkcji trwał wyjątkowo długo, bo aż 2500 godzin, a za jego powstaniem stoi firma Kor Ecologic.

 

 

Zdjęcia: newcarselloff.com, carscoops.com, divergent3d.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze