Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Elon Musk kontra korki

Elon Musk snuje wizję przyszłości, która nie ogranicza się wyłącznie do elektrycznych i w pełni autonomicznych aut. Do szalonych pomysłów założyciela Tesli Motors, takich jak komercyjne loty w kosmos czy kolonizacja Marsa, dołączył kolejny. Chodzi o budowę sieci tuneli pod amerykańskimi miastami, które usprawniłyby uliczny ruch i rozładowały korki.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


The Boring Company i projekt tuneli

Amerykański wizjoner przedstawił kilka lat temu projekt ultraszybkiego transportu Hyperloop. Jego główna idea sprowadzała się do specjalnej gondoli umieszczonej w tunelu. Dzięki zastosowaniu sprężonego powietrza taka kapsuła z 6 osobami na pokładzie mogłaby według Muska poruszać się z prędkością aż 1200 km/h.

W nowym biznesowym przedsięwzięciu, za którym stoi firma o dwuznacznej nazwie – The Boring Company (boring czyli wiercenie), tunele również odgrywają kluczową rolę. Futurystyczne kapsuły zastąpiono jednak platformami i elektrycznymi szynami. Samochód zjeżdżając pod ziemię mógłby pokonać wybrany odcinek na mobilnej platformie, omijając tym samym korki na powierzchni. Prędkość, z jaką mogłaby pędzić platforma, to nawet 200 km/h.

Musk zdaje sobie sprawę z ogromnych kosztów takiej inwestycji (przykładowo wybudowanie odcinka metra w Los Angeles o długości jednej mili to wydatek miliarda dolarów) oraz czasu, który potrzebny jest na wykopanie tunelu. Dlatego niezwykle istotną kwestią dla Muska jest usprawnienie maszyn drążących tunele, co pozwoliłoby przyspieszyć czas samej budowy. Drugim pomysłem na redukcję kosztów jest kopanie tuneli o mniejszej średnicy w porównaniu z tymi, które powstają na potrzeby metra.

The Boring Company przedstawiła krótką symulację, jak miałby wyglądać taki transport:

 

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze