Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Porsche bierze na hol Airbusa A380

W 2012 roku Toyota Tundra przeciągnęła na holu prom kosmiczny Endeavour. Rok później w podobnej akcji mieliśmy okazję oglądać Nissana Patrola – miejsce promu zajął 170-tonowy rosyjski samolot transportowy. W tym roku do grona siłaczy dołączyło Porsche Cayenne.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Porsche kontra Airbus A380

Prekursorem nietypowych wyzwań była marka Volkswagen. W 2006 roku Touareg zmierzył się z ciężarem Boeinga 747. Ważący 155 ton samolot został przeciągnięty przez specjalnie dociążonego SUV-a na odległość 150 metrów.

Porsche postanowiło „spróbować się” z największym samolotem pasażerskim na świecie – Airbusem A380. Jego waga to aż 285 ton. Rekordowe holowanie miało miejsce na płycie lotniska Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Za kierownicą auta usiadł Richard Payne, na co dzień pracujący jako mechanik Porsche.

Do pierwszej próby użyto Porsche Cayenne S Diesel z silnikiem V8 o mocy 380 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 854 Nm. Do drugiej próby wybrano Cayenne Turbo S, które pod maską skrywa 4,8-litrową jednostkę V8 o mocy 570 KM, ale nieco mniejszym momencie obrotowym (800 Nm). W obydwu przypadkach udało się przesunąć potężnego Airbusa na odległość 42 metrów, a fakt ten trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Według producenta pojazdy nie zostały poddane żadnym modyfikacjom, a jedyna ingerencja dotyczyła haka, do którego podpięto specjalny zaczep.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze