Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Z cyklu: zapomniane koncepty – Dodge Deora

W momencie debiutu Dodge Deora idealnie współgrał z klimatem amerykańskiego serialu animowanego Jetsonowie oraz z marzeniami tysięcy Amerykanów o eksploracji Księżyca. W sumie to nawet teraz jego futurystyczne wzornictwo robi wrażenie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Deora

Na pomysł tego niezwykłego konceptu, który swoją sławę zawdzięcza milionom sprzedanych na całym świecie zabawek Hot Wheels, wpadli dwaj bracia, miłośnicy hot rodów – Mike i Larry Alexander. Za bazę posłużył Dodge A100, dostawczak produkowany w USA w latach 1964 – 1970. Budowa zajęła im 2 lata i pochłonęła 10 000 dolarów.

Koncept Dodge Deora z 1965 roku

Samochód powstał w epoce, w której mało kto przejmował się testami zderzeniowymi i strefami zgniotu. Liczyła się nowoczesna stylistyka. Jej autorem był projektant General Motors, Harry Bentley Bradley.

Dodge Deora nie posiadał standardowych drzwi. Koncept otwierał się podobnie jak słynna BMW Isetta czy polski mikrosamochód Smyk – od przodu. Szklana szyba była zamykana elektrycznie i pochodziła z przerobionej tylnej klapy kombi Forda. Jak można się domyślić, zajęcie miejsca za kółkiem wymagało pewnej gimnastyki.

Deora

Większość interesujących kierowcę wskaźników umieszczono po jego lewej ręce, na podszybiu. Linia zegarów marki Stewart Warner wyróżniała się prostotą i klasycznym wyglądem. Siedzenia pokryto czarną skórą, która znalazła się również na ściankach bocznych auta.

Dodge Deora od srodka

Oryginalna kierownica zmodyfikowana na potrzeby projektu pochodziła z Chevroleta Corvair.

Dodge Deora

Pod maską pracowała 6-cylindrowa jednostka o pojemności 2,8-litrów i mocy 102 KM (z czasem podniesiono ją do 116 KM).

Deora koncept

Koncept został doceniony na Detroit Autorama w 1967 roku, gdzie zdobył bardzo prestiżową nagrodę – Ridler Award. Rok później powstał Dodge Deora Hot Wheels – zabawka słynnej firmy Mattel i w ten sposób zyskał nieśmiertelność.

W 2009 roku oryginalny Dodge Deora został sprzedany na RM Auctions osiągając wysoką cenę 324 500 dolarów.

 

Przeczytaj też: Z cyklu: zapomniane koncepty – Porsche Panamericana

 

Zdjęcia: jalopnik.com, conceptcarz.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze