Twój blog motoryzacyjny

Rekord Hondy Civic Type R na Nurburgringu

Ostatnia generacja Hondy Type R ustanowiła rekordowe okrążenie (7 min i 50,63 s) na torze Nurburgring w 2014 roku. Królowanie nie trwało długo, bo zaledwie kilkanaście miesięcy po tym wydarzeniu Volkswagen ze znaczkiem GTI (Clubsport S) wykręcił wynik o ponad sekundę lepszy (7 min i 49,21 s), który później jeszcze poprawił o kolejne 2 sekundy (7 min 47,19 s). Teraz przyszła pora na rewanż Hondy.

Zupełnie nowy Type R, który zadebiutował na genewskich targach, pokonał legendarny tor w czasie 7 min i 43,8 s., bijąc tym samym Volkswagena o ponad 3 sekundy.

Trzeba jednak podkreślić, że samochód był w wersji przedprodukcyjnej. Auto wyposażono w klatkę bezpieczeństwa, a w ramach skompensowania dodatkowej masy z wnętrza Type R-a pozbyto się tylnych foteli i sprzętu multimedialnego. Pojazd poruszał się na oponach ukierunkowanych na tor, na których można jeździć legalnie także po publicznych drogach.

Inżynierowie poprawili sztywność skrętną nadwozia o 38%, odchudzili pojazd o kilkanaście kilogramów oraz dopracowali elementy aerodynamiczne. Nowy Type R wypadał świetnie w zakrętach dzięki szerszemu rozstawowi kół i szerszym oponom, sprawdziło się też nowe tylne wielowahaczowe zawieszenie.

Dla przypomnienia: sercem auta jest 2-litrowy silnik VTEC turbo o mocy 320 KM (i 400 Nm), która trafia na przednią oś. Z jednostką współpracuje 6-biegowa manualna przekładnia, charakteryzująca się krótszymi przełożeniami. Według oficjalnych danych pojazd rozpędza się od 0 do 100 km/h w 5,7 s. Type R do salonów trafi w drugiej połowie roku, co z pewnością ucieszy miłośników tego japońskiego hot hatcha.

Obejrzyjcie rekordowy przejazd:

 

Zdjęcia: carscoops.com

Przeczytaj również: Honda Civic hatchback 2022

Honda Civic Type R w wersji pickup – takie rzeczy tylko w Swindon


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze