Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Nocna przejażdżka (#felieton)

Gdy po północy twój sąsiad spod czwórki rozbija schabowego na niedzielny obiad, masz tylko dwa wyjścia: możesz oskalpować go tępym przycinakiem do linoleum albo wybrać się na przejażdżkę. Ja, nie wiedzieć czemu, zawsze wybieram tę drugą opcję.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


nocna jazda autem

Jadę jak na autopilocie. Niemal z zamkniętymi oczami. Pierwsza w lewo na światłach, w prawo obok Planety. Potem mały oes: przystanek autobusowy, park i Przychodnia Zdrowia. Za znakiem do centrum odbijam na zachód. Na Zachodzie bez zmian, więc zawracam na rondzie. Przychodnia, park, przystanek, Planeta. Slow driving niczym w reklamie Mazdy. Ktoś mógłby pomyśleć, że się zgubiłem i kluczę. Ktoś inny, że jestem kierowcą Ubera, który przyjął zgłoszenie i został wystawiony do wiatru. Z pewnością tak to wygląda z zewnątrz. A ja tylko porządkuję myśli, które zaczynają układać się w obrazy. Bardziej w klimacie Dalego niż Matejki.

Jest rok 2021. Na ulicach rządzą SUV-y. Salony samochodowe prześcigają się w ich promocji. Wtóruje im Provident z ofertą szybkiej pożyczki gotówkowej na SUV-a dla matek samotnie wychowujących dzieci. Dla wędkarzy. Dla speleologów. Dla smakoszy jarmużu. SUV dla każdego.

W telewizji innych spotów nie uświadczysz. Bob Dylan tworzy pierwszy na świecie gitarowy riff inspirowany SUV-em na prąd. W Hollywood powstaje serial komediowy „SUV w wielkim mieście” z Cadillakiem Escalade w roli głównej. „Szybcy i wściekli” przesiadają się do SUV-ów specjalnie na tę okazję podrasowanych. Rząd polski rezygnuje z dotacji projektu Syreny i postanawia zbudować SUV-a na miarę naszych czasów. Nawet Sergio Marchionne łamie się w końcu i ogłasza w mediach, że Ferrari też wyprodukuje SUV-a. Najszybszego na świecie. Bentley ze swoją Bentaygą niech się schowa w kąt.

W zorganizowanej na żywo debacie publicznej „Warto rozmawiać” ostatni niepokorni muszą odpierać wySUVane argumenty fanatycznych wyznawców, które są jednak bardzo emocjonalne i trudno z nimi polemizować. Co gorsza, prowadzący rozmowę jest stronniczy – sam jeździ SUV-em produkcji niemieckiej. Bastion obrońców kombi ostatecznie upada za sprawą pani Haliny z Kowar, na co dzień kontrolera jakości dywanów, która wypowiada sławetne zdanie: „jeśli chcesz być cool, mentos to za mało”.

Spoglądam na zegarek. Wskazuje 01:01, jakby na potwierdzenie tezy, że świat jest rozkładem zero-jedynkowym. Obrazy przeSUVają się w głowie i znikają w próżni. W tej jednej chwili wszystko sprowadza się do pedału gazu i hamulca. Staram się ich nie nadużywać. Moją mantrę stanowi powtarzany na głos dźwięk silnika. Na wydechu brzmi trochę jak buddyjskie Om. Swoją drogą, gdyby Budda żył współcześnie, to czy jeździłby SUV-em? Oto jest pytanie.

Wracam do domu.

ms

 

Zdjęcie: photopin.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze