Twój blog motoryzacyjny

Renault R.S. 2027 – wizja bolidu F1

Przejrzysty kokpit oraz kask pozwalający na podglądanie kierowcy podczas rywalizacji na torze, aktywne oświetlenie LED w kołach oraz ruchome części aerodynamiczne. Zobaczcie, jak wygląda bolid F1 przyszłości zaprezentowany przez Renault, który zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Szanghaju .

Jednym z najważniejszych zagadnień, na które Renault swoim konceptem bolidu Formuły 1 zwraca uwagę to bezpieczeństwo. Kierowca bolidu siedzi w przeźroczystym kokpicie z poliwęglanu, który w razie wypadku ma minimalizować obrażenia. Mając w pamięci poważny wypadek Felipe Massy w 2009 roku, kiedy to Brazylijczyk został uderzony prawie kilogramową częścią bolidu Brawn GP Rubensa Barichello, takie rozwiązanie wydaje się sensowne. Dodatkowym systemem ochronnym w bolidzie są dwa tytanowe pałąki, które aktywują się podczas dachowania.

Koncept R.S. 2027 Vision ma napęd na 4 koła i wykorzystuje silnik V6 turbo oraz 2 silniki elektryczne. Rozbudowany system KERS może dostarczyć aż 500 kW (680 KM). Maksymalna moc bolidu sięga 1341 KM przy masie wynoszącej zaledwie 600 kilogramów. To pierwszy w Formule 1 tak niezwykły stosunek masy bolidu do jego mocy.

Na wyposażeniu futurystycznego bolidu Formuły 1 nie mogło zabraknąć autonomicznego trybu jazdy, który w założeniu Renault mógłby być stosowany, gdy pojawi się sytuacja zagrożenia, na trasę wyjedzie samochód bezpieczeństwa lub kierowca postanowi skorzystać z obsługi technicznej.

Nadwozie bolidu Renault powstało w drukarce 3D, a wnętrze konceptu przyszłości będzie dopasowane do kształtu ciała kierowcy. Producent podkreśla, że materiały wchodzące w skład tego niezwykłego projektu pochodzą głównie z recyklingu i są przyjazne środowisku.

Renault przewiduje, że w przyszłości kibice F1 będą mogli w czasie rzeczywistym obserwować dane telemetryczne z bolidu ich ulubionego kierowcy dzięki aplikacji mobilnej.

Sam format wyścigu dla atrakcyjności widowiska także ma ulec zmianie. Francuzi zakładają, że główny wyścig będzie krótszy (250 km zamiast 300 km) oraz podzielony na 2 części. Z kolei w ramach zmniejszenia wydatków Renault postuluje wprowadzenie większej liczby standardowych elementów do bolidów, które byłyby stosowane przez wszystkie zespoły.

 

Zdjęcia: autoexpress.co.uk, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze