Twój blog motoryzacyjny

Opel w rękach PSA

Francuska grupa PSA (Peugeot, Citroen, DS) kupiła Opla oraz brytyjskiego Vauxhalla, a transakcja wyniosła 2,2 miliardy euro. Co to oznacza dla świata motoryzacji?

Opel zostaje kupiony przez koncern PSA

O możliwości zawarcia takiej umowy pomiędzy koncernem PSA i General Motors mówiło się w mediach od jakiegoś czasu. W dniu dzisiejszym w Paryżu na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji doszło do potwierdzenia porozumienia pomiędzy obydwoma podmiotami. Opel oficjalnie został przejęty przez francuski koncern PSA.

Zawarta transakcja, która obejmuje m.in. 11 zakładów montażowych i fabryk (40 000 pracowników) oraz centrum inżynieryjne w Russelsheim w Niemczech, czyni z grupy PSA drugiego co do wielkości – po Volkswagenie – producenta aut w Europie, z 17% udziałem na rynku. Według wstępnych analiz po przejęciu koncern PSA może produkować nawet 5 milionów aut rocznie.

Opel od 1999 roku miał problemy finansowe, a restrukturyzacja firmy niewiele pomogła. Straty szły w miliardy dolarów. Francuzi chcą wyjść z Oplem na prostą w perspektywie najbliższych kilku lat. Ma w tym pomóc rozłożenie kosztów pracy nad technologią autonomiczną oraz jednostkami napędowymi, które są przyjazne dla środowiska.

Sam proces przejęcia Opla jest skomplikowany i długotrwały, dlatego jego wszystkie konsekwencje poznamy z czasem, również te, które będą bezpośrednio dotyczyć przyszłości dwóch fabryk Opla w Polsce – w Gliwicach i Tychach.

 

 
Zdjęcie: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze