Twój blog motoryzacyjny

Bezpieczny transport psów w aucie – oto kilka sposobów

Klasyczny obraz psa w samochodzie prezentowany w kinie czy w reklamach przedstawia często zwierzę na przednim siedzeniu i z głową wystawioną przez okno. Wygląda to zabawnie, ale nie ma wiele wspólnego z bezpiecznym przewożeniem zwierząt. Dzisiejszy post sponsorują nasi czworonożni przyjaciele.

Jazda autem z psem

Kodeks nie precyzuje, w jaki sposób bezpiecznie przewozić zwierzęta domowe w aucie, ale art. 60 pkt 1 kodeksu drogowego podaje pewną wytyczną dla kierowcy oraz policji podczas kontroli: „Zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim”.

Duży pies na tylnym siedzeniu bez odpowiedniego zabezpieczenia (albo mały siedzący na kolanach kierowcy) może stwarzać zagrożenie dla prowadzącego pojazd. A dla policji tego typu zachowanie może być podstawą do upomnienia lub wystawienia nam mandatu.

Transportery, klatki i torby

kojec dla psa

Bardzo popularnym sposobem bezpiecznego przewożenia psa czy kota jest transporter lub specjalny kontener. Sprawdza się głównie w przypadku zwierząt o niewielkich rozmiarach. Taką klatkę można umieścić pomiędzy przednim fotelem a tylną kanapą, ale znacznie bezpieczniejszym miejscem jest sama kanapa. Trzeba jednak pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu transportera pasami (można podpiąć do zaczepu ISOFIX) lub odpowiednią uprzężą.


Szelki z uprzężą i specjalne pasy

pies na tylnym siedzeniu

Z reguły są dostosowane do wielkości zwierzęcia. Zakłada się ją wokół klatki piersiowej psa i kończyn przednich. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie (ogranicza swobodę ruchu psa, ale też bywa dla niego stresujące).

Maty

mata typu hamak

Mata typu hamak o właściwościach antypoślizgowych świetnie sprawdza się w przypadku trochę większych psów. Rozłożona na tylnej kanapie zabezpiecza psa przed upadkiem. Wsparta specjalną kurtyną stanowi również ochronę dla kierowcy – pies nie wskoczy w czasie jazdy na przednie siedzenie.

kurtyna

Jeśli planujemy dłuższą podróż, powinniśmy przyzwyczaić psa do jazdy autem robiąc serię krótkich wypadów. W czasie podróży trzeba pamiętać o regularnych postojach, a w lecie o roletach przeciwsłonecznych.

Bagażnik

Przewożenie psów w bagażniku wiąże się z jego odpowiednim przygotowaniem. Warto przy tej okazji wspomnieć o najnowszym projekcie Nissana, który modelem X-Trail wyszedł naprzeciw miłośnikom psów oraz kotów.

Nissan X-Trail dla psow

Bagażnik japońskiego SUV-a został całkowicie dostosowany do przewozu domowych zwierząt w komfortowych warunkach. Jego przestrzeń wyłożono materiałem, z którego łatwo usunąć zabrudzenia i sierść.

Kierujący pojazdem ma stały podgląd na zwierzaka w bagażniku dzięki kamerom, które przesyłają obraz do systemu multimedialnego w kabinie. Co ciekawe, zwierzęta również mogą śledzić, co się dzieje we wnętrzu auta na 10-calowym ekranie LCD. Możliwa jest także głosowa komunikacja ze zwierzętami.

Na wyposażeniu Nissana X-Trail znalazły się m.in. rama umożliwiająca zajęcie miejsca w bagażniku, prysznic, zintegrowana z pojazdem suszarka, system klimatyzacji, kojec oraz zestaw specjalnych misek samopoziomujących, które zapobiegają wylaniu się wody.

 

 

Zdjęcia: mashable.com, zooplus.pl, carscoops.com, seat.joymetry.com, petco.com, lupo.sklep.pl


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze