Twój blog motoryzacyjny

NIO EP9 – chińskie superauto ustanawia kolejne rekordy

Chińska firma NextEV zaprezentowała w zeszłym roku elektryczny pojazd o nazwie NIO EP9, który pokonał okrążenie Nurburgring w czasie 7 minut i 5 sekund. Oficjalnie ogłoszono, że jest to najszybszy elektryczny samochód na świecie. Kilka dni temu Nio EP9 ustanowił dwa kolejne rekordy z kategorii całkowicie „szalonych”.

Nio EP9 bije kolejne rekordy

Tym razem auto bez kierowcy, w trybie autonomicznym, na torze COTA (Circuit of the Americas) w Austin, poruszając się momentami z prędkością 257 km/h, pokonało okrążenie w 2 minut i 40 sekund. Jest to najlepszy czas dla auta autonomicznego na tym torze.

Nio EP9 -chinski supersamochod

Autonomiczny przejazd nie był lepszy od wyniku uzyskanego przez profesjonalnego kierowcę. Ten za kierownicą EP9 pokonał okrążenie w czasie 2 minut i 11 sekund, osiągając maksymalną prędkość 273 km/h (był to z kolei rekordowy przejazd dla auta produkcyjnego, bo tak jest traktowany Nio EP9). Można jednak oczekiwać, że te różnice będą się zmniejszały w niedalekiej przyszłości na korzyść elektroniki i autonomicznej technologii. Warto też wspomnieć o jednej bardzo ważnej rzeczy – oprogramowanie wykorzystane przez Nio EP9 zostało opracowane przez inżynierów z Doliny Krzemowej w niezwykle krótkim czasie – dokładnie w 4 miesiące.

EP9 wyposażone jest w 4 silniki elektryczne, które łącznie generują moc na poziomie 1360 KM. Powstało 6 egzemplarzy i wszystkie trafiły do rąk inwestorów. Cena auta szacowana jest na 1 200 000 dolarów.

 

Zdjęcia: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze