Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Z cyklu: zapomniane koncepty – Porsche Panamericana

Porsche Panamericana to przykład auta, które z każdej strony wygląda dziwacznie. Jego historia nie odbiega szczególnie od historii wielu innych jednorazowych motoryzacyjnych projektów – był to prezent, który otrzymał na 80. urodziny Ferry Porsche – syn założyciela marki.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Panamericana

Koncept swoją nazwę zawdzięczał wyścigowi rozgrywanemu wzdłuż Meksyku w latach 50. Designerzy – Steve Murkett i Harm Lagaay (obydwaj znani z pracy nad BMW Z1) oparli pojazd na Porsche 911 (964). Nad całością projektu czuwał Ulrich Bez.

Porsche Panamericana

Po raz pierwszy Porsche Panamericana pokazano na salonie samochodowym we Frankfurcie w 1989 roku. Dwumiejscowy koncept ukradł show i zaskoczył miłośników motoryzacji. Nic w tym dziwnego. Panamericana z otwartymi nadkolami i potężnymi oponami przypominała pojazd typu buggy i zrywała z konserwatywnym postrzeganiem marki i modelu 911.

koncept Porsche Panamericana z 1989 roku

Nadwozie zostało wykonane z tworzyw sztucznych i włókna węglowego, które powoli wchodziło do produkcji. Samochód miał charakterystyczne reflektory nachylone pod ostrym kątem i składany w 3 częściach dach. Szybę można było zdjąć w całości. Pomimo dużych kół współczynnik oporu powietrza Cx wynosił 0,3.

Panamericana

Środek przeniesiono z Porsche 911 Carrera 4. Znalazła się tu para kubełkowych foteli z 4-punktowymi pasami bezpieczeństwa.

Porsche Panamericana

Porsche Panamericana miało napęd na 4 koła i było wyposażone w 6-cylindrowy silnik typu bokser o mocy 247 KM i momencie obrotowym wynoszącym 310 Nm. Porsche ujawniło kilka szczegółów na temat wydajności konceptu. Samochód miał przyspieszać do setki w 5,8 s i podobno mógł rozpędzić się do 257 km/h.

Pod koniec roku 1980 firma ze Stuttgartu przechodziła kryzys finansowy. Nie było najmniejszych szans, by tego typu auto trafiło do produkcji. Obecnie pojazd można podziwiać w muzeum Porsche w Stuttgarcie.

 
Zdjęcia: fabwheelsdigest.blogspot.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze