Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Motoryzacyjny alfabet 2016 roku (część 1)

Rok 2016 upłynął pod znakiem wielu premier i wydarzeń motoryzacyjnych. Oto subiektywne podsumowanie ostatnich 12 miesięcy.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


A jak Astra i autonomiczność

Astra z tytulem Car of the year 2016

Opel Astra V zwyciężył w plebiscycie Car of the Year 2016. Kompaktowy Opel wyprzedził w zestawieniu m.in. Volvo XC90, Mazdę MX5 i Audi A4. Marka Opel otrzymała tytuł COTY po raz 5. w historii konkursu. Ostatni raz takie wyróżnienie trafiło do Opla w 2012 roku, kiedy wygrał model Ampera.

Autonomiczność była chyba najczęściej odmienianym przez wszystkie przypadki słowem w całym 2016 roku.

volvo autonomicze

Samochód, który samodzielnie przejedzie określoną odległość to idee fixe większości marek motoryzacyjnych. Najgłośniej mówiło się o Tesli Motors, której pojazdy są już wyposażane w osprzęt umożliwiający w niektórych sytuacjach jazdę autonomiczną, ale europejscy giganci również nie próżnowali. BMW zawiązało strategiczną współpracę z Intelem i Mobileye i planuje wejście na rynek z tego typu pojazdem w 2021 roku. Podobne plany ma Volvo, które w ramach programu Drive Me na szwedzkich drogach testowało XC90 z systemem autonomicznej jazdy. Gotowość na tym polu wyraziły też inne marki, m.in. Audi (model A8 ma w tym roku samodzielnie jeździć) , Mercedes (testy w przestrzeni publicznej autonomicznego autobusu), Toyota, Honda czy Kia. Nissan testował technologię ProPilot, która pozwala na samodzielną jazdę autostradą, a Volkswagen wraz z premierą wizjonerskiego Volkswagena I.D. zapowiedział wprowadzenie od 2020 roku do produkcji całej rodziny pojazdów o napędzie elektrycznym z funkcją autonomiczną. Największym wyzwaniem w przypadku nowej technologii będą oczywiście regulacje prawne.

B jak BMW Vision Next 100 i BMW 5

BMW Vision Next 100

BMW z okazji setnych urodzin przedstawiło futurystyczny pojazd, który jest próbą spojrzenia w przyszłość motoryzacji. To część większego projektu o nazwie Vision Next 100, w skład którego weszły jeszcze Mini, Rolls-Royce bez kierownicy i motocykl BMW Motorrad.

Nadjechała nowa piątka

BMW 5

C jak Chiron

Chiron

W Genewie miała miejsce najważniejsza premiera 2016 roku – zadebiutował następca Veyrona, Bugatti Chiron.

D jak DevBot

devbot

Debiut prototypu autonomicznego pojazdu wyścigowego rozpoczął dyskusję o przyszłości motorsportu i wyścigach bez kierowców.

E jak elektryczne pojazdy

SUV Tesla Model X

Auta elektryczne z roku na rok zyskują na popularności. W 2016 roku najchętniej kupowanymi elektrykami w USA były Tesla Model S i Chevrolet Volt (w obu przypadkach przekroczony został pułap 20 000 sprzedanych egzemplarzy). Jeśli chodzi o Europę to w tym rankingu królowały Nissan Leaf (17 045 egzemplarzy) i Renault Zoe (18 715 egzemplarzy). W obu przypadkach statystyki nie uwzględniają sprzedaży za grudniowy miesiąc.

F jak Ford GT

Superauto Forda - model GT

Dwa lata po debiucie z taśmy zjechał zjawiskowy Ford GT.

G jak Gymkhana

Gymkhana 9

Gymkhana ma się świetnie. W 2016 roku Ken Block zdobył Dubaj (odsłona numer 8) i zwizualizował obawy każdego maszynisty (w 9. części serii).

H jak Huayra

Pagani Huayra BC

W marcu 2016 roku Horacio Pagani przedstawił niezwykłą wersję Huayry oznaczoną literkami BC, na cześć swojego przyjaciela, Benny’ego Caioli.

Przeczytaj: Motoryzacyjny alfabet 2016 roku (część 2)

 

Źródło: insideevs.com, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze