Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Nikola One – futurystyczna ciężarówka napędzana wodorem

Niższe koszty eksploatacji, zero emisji dwutlenku węgla do atmosfery, lepsza kabina. Ciągnik siodłowy Nikola One na ogniwa wodorowe zadebiutował w Salt Lake City.

futurystyczna ciezarowka na wodor

Pół roku temu Nikola Motor Company ogłosiła zamiar zbudowania pierwszej na świecie ciężarówki, która do napędu wykorzystywałaby silniki elektryczne oraz turbinę na gaz ziemny. Te plany trochę zweryfikowano. Zaprezentowany koncept w Salt Lake City posiada układ elektryczno-wodorowy, co oznacza, że energia, która powstaje z wodoru wykorzystywana jest do napędzania motorów elektrycznych.

Ciezarowka na wodor

Potężny zestaw baterii o pojemności 320 kWh umieszczono w ramie ciężarówki. Moc hybrydowego układu to aż 1000 KM i 2712 Nm momentu obrotowego, co pozwala przyspieszać od 0 do 96 km/h z pełnym ładunkiem w czasie 30 sekund.

Nikola One

Ciężarówka na jednym ładowaniu może pokonać od ok. 1287 do nawet 1930 km. Pierwsze pojazdy Nikola One wyjadą na drogę w 2020 roku. Na początku ma powstać 5000 ciągników siodłowych. Fabryka na pełnych obrotach ma produkować nawet 50 000 ciężarówek rocznie.

Nikola One na ogniwa wodorowe

A co z infrastrukturą, spytacie? Firma planuje budowę 364 stacji wodorowych w USA i Kanadzie. W ramach programu leasingowego (wstępnie od 5000 do 7000 dolarów za miesiąc) nabywca pojazdu będzie mógł darmowo tankować przez okres 72 miesięcy lub przez pierwsze 1 600 000 kilometrów.

Ciagnik siodlowy przyszlosci - Nikola One

Nikola Motor Company plany ma dalekosiężne. Ich elektryczny pojazd zasilany wodorem ma zrewolucjonizować system transportu w USA, a następnie w Europie. To jest tak szalone, że może się udać.

 

 
Źródło zdjęć: autoblog.com, jalopnik.com, Nikola Motor Company

Komentarze