Twój blog motoryzacyjny

Nikola One – ciężarówka przyszłości napędzana wodorem

Niższe koszty eksploatacji, zero emisji dwutlenku węgla do atmosfery, lepsza kabina. Ciągnik siodłowy Nikola One na ogniwa wodorowe zadebiutował w Salt Lake City.

Ciężarówka napędzana wodorem Nikola One

Pół roku temu Nikola Motor Company ogłosiła zamiar zbudowania pierwszej na świecie ciężarówki, która do napędu wykorzystywałaby silniki elektryczne oraz turbinę na gaz ziemny. Te plany trochę zweryfikowano. Zaprezentowana w Salt Lake City ciężarówka przyszłości posiada układ elektryczno-wodorowy, co oznacza, że energia, która powstaje z wodoru wykorzystywana jest do napędzania motorów elektrycznych.

Ciężarówka na wodór Nikola One

Potężny zestaw baterii o pojemności 320 kWh umieszczono w ramie ciągnika. Moc hybrydowego układu to aż 1000 KM i 2712 Nm momentu obrotowego, co pozwala przyspieszać od 0 do 96 km/h z pełnym ładunkiem w czasie 30 sekund.

Ciężarówka Nikola One

Ciężarówka napędzana wodorem na jednym ładowaniu może pokonać od ok. 1287 do nawet 1930 km. Pierwsze futurystyczne ciężarówki Nikola One wyjadą na drogę w 2020 roku. Na początku ma powstać 5000 ciągników siodłowych. Fabryka na pełnych obrotach ma produkować nawet 50 000 ciężarówek rocznie.

Nikola One na ogniwa wodorowe

A co z infrastrukturą, spytacie? Firma Nikola Motor Company planuje budowę 364 stacji wodorowych w USA i Kanadzie. W ramach programu leasingowego (wstępnie od 5000 do 7000 dolarów za miesiąc) nabywca pojazdu będzie mógł darmowo tankować przez okres 72 miesięcy lub przez pierwsze 1 600 000 kilometrów.

Ciężarówka przyszłości Nikola Onee

Nikola Motor Company plany ma dalekosiężne. Ich samochody napędzane wodorem mają zrewolucjonizować system transportu w USA, a następnie w Europie. To jest tak szalone, że może się udać.

 

Źródło zdjęć: autoblog.com, jalopnik.com, Nikola Motor Company


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze