Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Niech żyją trójkołowce! (część 2.)

Najbardziej znanym przedstawicielem trójkołowej motoryzacji jest Morgan 3 Wheeler. Stoi za nim tradycja oraz historia marki. Na świecie nie brakuje jednak pojazdów i ciekawych projektów z 3 kołami. O kilku z nich piszę w tym poście. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Volkswagen GX3

Trójkołowiec Volkswagen GX3

GX3 zadebiutował na targach motoryzacyjnych w Los Angeles w 2006 roku. Za jego budowę odpowiada amerykański oddział Volkswagena w Kalifornii. Trójkołowiec otrzymał 4-cylindrową jednostką o pojemności 1,6 l i mocy 125 KM i manualną 5-stopniową przekładnię. Niska masa – zaledwie 570 kg czyniła z niego prawdziwego sprintera. GX3 pierwszą setkę pokonywał w 5,7 s i bez problemu rozpędzał się do 200 km/h.

Wnętrze trójkołowca Volkswagen GX3

Volkswagen produkcję tego szalonego konceptu uzależnił od reakcji opinii publicznej. Ta była bardzo przychylna, podobnie jak wstępna cena ustalona na poziomie 17 000 dolarów. Ostatecznie jednak Volkswagen GX3 na taśmę produkcyjną nie trafił. Zaważyły kwestie prawne związane z bezpieczeństwem na drodze oraz z ubezpieczeniem pojazdu.

Peugeot 20 Cup

Trójkołowiec Peugeot 20 Cup

Ten futurystycznie prezentujący się koncept trójkołowca jest owocem współpracy grupy PSA i BMW. Peugeot 20 Cup jest równie szybki jak Volkswagen GX3, waży ok. 500 kg i ma dwumiejscowy kokpit. Napędza go turbodoładowany 4-cylindrowy 16-zaworowy benzynowy silnik o mocy 170 KM. Pojazd ujrzał światło dzienne w 2005 roku i na krótką chwilę rozbudził dyskusję o tym, że synteza dwóch światów – czterokołowego z dwukołowym ma sens.

SUB G1

Alternatywa dla motocykla - SUB G1

SUB G1 to alternatywa dla motocykla. To trzykołowiec z wnętrzem, w którym jest tylko kierownica, obrotomierz, prędkościomierz oraz szelkowe pasy bezpieczeństwa. Napędza go silnik z motocykla Suzuki o pojemności 996 cm3. Moc – 135 KM. Maksymalny moment obrotowy – 105 Nm. Masa – 330 kg. Przy dużym szczęściu można go spotkać w USA, gdzie zrodziła się jego koncepcja. Produkcja trójkołowca SUB G1 została limitowana do 25 egzemplarzy w cenie 80 000 dolarów za sztukę.

Mazda Kaan

Japoński koncepcyjny trójkołowiec - Mazda Kaan

Mazda Kaan to kwintesencja pojęcia koncept. W 2008 roku w ramach Design Challenge Motor Sports w Los Angeles japońscy inżynierowie przedstawili swoją wizję wyglądu pojazdu wyścigowego w roku 2025. Wyszło im, że będzie to trójkołowiec w kształcie błyskawicy z napędem elektrycznym zdolny rozpędzić się do 420 km/h.

Kluczowym elementem tego oryginalnego trójkołowca jest system elektrycznych opon, który został opatentowany przez Japończyków. Pobierają one energię ze specjalnej polimerowo-elektrycznej nawierzchni (którą trzeba dopiero zbudować). Projekt został nagrodzony główną nagrodą.

Grinnall Scorpion 3

trojkolowiec inspirowany Morganem 3 Wheeler - Grinnal Scorpion 3

Grinnall Scorpion 3 powstał w 1992 roku z inspiracji Morganem 3 Wheeler. Wykorzystuje 4-cylindrowe silniki motocyklowe BMW. W najmocniejszej wersji rozpędza się do 210 km/h, a do setki przyspiesza w 5 s. Podobno można go kupić w paczce do samodzielnego montażu.

Vanderhall Laguna

trojkolowiec Vanderhall Laguna

Vanderhall Laguna to ręcznie składany trójkołowiec, który świetnie się prezentuje i podobno też świetnie jeździ. Jego twórcą jest Steve Hall, pasjonat motoryzacji, który w 2010 zbudował jednoosobowy prototyp z silnikiem od Kawasaki ZX10. Tak się zaczęła historia pojazdu, która trwa do dziś.

Przednionapędowa Laguna ma nadwozie z włókna węglowego, aluminiową ramę, 200-konny silnik (turbodoładowany 1.4) z Chevroleta Sonica (oryginalnie z Opla) i minimalistyczne wnętrze. Trójkołowiec posiada elektroniczny kaganiec, który ogranicza maksymalną prędkość do 220 km/h.

Jego cena zaczyna się od 49 950 dolarów. Za wersję z najbogatszym wyposażeniem, ze składanym dachem, trzeba już zapłacić 77 000 dolarów.

 

Przeczytaj: Niech żyją trójkołowce! (część 1.)

 

 

Źródło zdjęć: only-carz.com, picautos.com, mad4wheels.com, carbodydesign.com, britishbuiltcars.co.uk, vanderhallusa.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze