Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

NIO EP9 – najszybszy elektryczny pojazd na Nordschleife

Zawsze jak pojawia się na rynku nowy superszybki samochód elektryczny, od razu jest porównywany do Tesli. Tak było m.in. z chorwackim pojazdem Rimaca czy konceptem LeSEE. NIO EP9 gra jednak w wyższej lidze. To prawdziwy elektryczny sportowiec, który 12 października tego roku pokonał Zielone Piekło w czasie 7 minut i 5 sekund.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


NIO EP9 od NextEV

Poprzedni rekord należał do Toyoty TMG EV P002 (7 minut i 22 sekundy) i został ustanowiony w 2012 roku.

NIO EP9 jest dziełem start-upu NextEV, a ten jest w rękach chińskiego biznesmena Williama Li. Według przedsiębiorcy NIO EP9 ma być wizytówką możliwości, które tkwią w pojazdach elektrycznych.

chinski pogromca Nurburgringu

NIO EP9 ma karbonowy monokok i nadwozie, karbonowy splitter, który reguluje docisk w zależności od zapotrzebowania oraz aktywne tylne skrzydło. Mimo to wóz nie należy do lekkich. Jego baterie ważą aż 635 kilogramów. W efekcie cały pojazd waży 1735 kg, czyli o 200 kg więcej od LaFerrari, czy McLarena P1.

NIO EP9 - superszybki elektryk

Ładowanie trwa tylko 45 minut, a zasięg na pełnych akumulatorach wynosi ok. 427 km. Z pewnością ta wartość znacznie się zmniejsza po intensywnym okrążeniu na Nordschleife.

chinski elektryczny rekordzista na Nurburgringu

Podobnie jak Koenigsegg Agera One:1 chiński supersamochód odznacza się mocą przekraczającą 1 megawat, czyli 1360 koni mechanicznych. Taką moc generują 4 silniki elektryczne (po jednym na koło). Maksymalny moment obrotowy dostępny natychmiast po starcie wynosi 1480 Nm. To wystarcza, by setka pękła po 2,7 s. Rozpędzenie się od 0 do 200 km/h zajmuje 7,1 s, a od 0 do 300 km/h – 15,9 s.

Wnetrze NIO EP9

Prędkość maksymalna Nio EP9 jest również niemała – to 314 km/h. Producent twierdzi, że pojazd uzyskuje w zakrętach przeciążenie rzędu 3 g. Dla porównania w McLarenie P1 GTR jest to 2,5 g, a w Koenigseggu One:1 – 2 g.

NIO EP9 z rekordowym czasem na Nurburgringu

NIO EP9 - szybki elektryczny pojazd z Chin

Wstępnie ma powstać 6 egzemplarzy tego niezwykłego pojazdu w cenie między 1 000 000 – 1 200 000 dolarów za sztukę.

 

 

Źródło: autoexpress.co.uk, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze