Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

4 mięsne filmy o wyścigach i rywalizacji na torze

Steve McQueen zabierze Cię w podróż po kraju. Krajem jest Francja. Podróż odbywa się z prędkością 200 mil na godzinę”. Tak brzmiał slogan reklamowy na historycznym plakacie filmu „Le Mans” z 1971 roku w reżyserii Lee H. Katzina. Nawet dzisiaj trudno byłoby wymyślić lepszy. Zapraszam na seans filmowy z McQueenem i ProfiAuto.

Le Mans

Steve McQueen w filmie Le Mans

Michael Delaney grany przez Steve’a McQueena w najtrudniejszym wyścigu wytrzymałościowym na świecie mierzy się z własnym strachem i innymi kierowcami na torze. Liczy się tylko zwycięstwo. W „Le Mans” nie pada zbyt wiele słów, nie ma nagłych zwrotów akcji (co niektórzy poczytują za minus), jest za to Porsche 917, zawodowi kierowcy i ryk silników. Bez efektów specjalnych reżyserowi udało się stworzyć bardzo realistyczny klimat. Prawdziwe motoporno dla prawdziwych petrolhedów.

Najszybszy

Najszybszy - filmowa historia Rossiego

Dokument Marka Neale’a ukazuje sportową drogę Valentino Rossiego, jego determinację i zawziętość na torze oraz towarzyszące temu wzloty i upadki. Człowiek z Tavulli jest głównym bohaterem opowieści, ale pojawiają się również inni wielcy sportowcy – m.in. Jorge Lorenzo, Marco Simoncelli, Max Biaggi, czy Dani Pedrosa. To obowiązkowy materiał dla miłośników MotoGP oraz wszystkich tych, którzy podobnie jak Rossi wierzą w to, że motor ma duszę.

Wyścig

Wyscig - historia rywalizacji dwoch wybitnych kierowcow - Laudy i Hunta

Niki Lauda kontra James Hunt. Metodyczność, rozwaga i kalkulacja kontra nonszalancja, beztroska i szaleństwo. „Wyścig” to historia Formuły 1 opowiedziana przez pryzmat rywalizacji dwóch wybitnych kierowców. Film buzuje emocjami od pierwszych minut, jest dynamiczny i niezwykle wciągający. Jego pełną recenzję na blogu możecie przeczytać tutaj.

Senna

Senna - historia Ayrtona Senny

Słynny dokument z 2010 roku o jednym z najlepszych kierowców w historii Formuły 1, który kochał ścigać się w deszczu, a rywalizację miał zapisaną w kodzie DNA. Asif Kapadia opisując postać Ayrtona Senny, trzykrotnego mistrza świata, pokazuje jego drogę na szczyt od gokartów i przyjazdu do Europy, aż po tragiczny wypadek na torze Imola. Na film składają się fragmenty wyścigów, archiwalne zdjęcia i wypowiedzi osób związanych z Formułą 1, w tym Alaina Prosta, z którym Senna zaciekle walczył. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, to koniecznie musicie go obejrzeć.

Warto zobaczyć też: 5 mięsnych filmów, w których kierowca za kółkiem prezentuje się lepiej niż świnia w panierce

Komentarze