Twój blog motoryzacyjny

4ekolka – kolejne auto z drukarki 3D

Czeski architekt i projektant, Petr Chladek, wykorzystał drukarkę 3D do stworzenia małego elektrycznego pojazdu dla dwóch osób. Auto nazwane „4ekolka” obecnie przechodzi testy na ulicach Pragi.

prague-ev-concept-ecolka

Koncept, który wygląda jak szklana bańka mydlana, został zbudowany z naciskiem na redukcję masy. Konstruktor nie kryje, że ma on przeznaczenie typowo miejskie i nie nadaje się do jazdy po autostradzie. Maksymalna prędkość auta wynosi jedynie 55 km/h. Pojemność baterii to 9,6 kWh. Zasięg na jednym ładowaniu – 200 kilometrów. Prototyp kosztował podobno 12 000 dolarów, przy czym połowę tej sumy pochłonął system zarządzania baterią BMS oraz same baterie.

 
To nie pierwsze próba wykorzystania drukarki 3D do budowy auta. Za pioniera na tym polu uznaje się amerykańską firmę Local Motors, która na początku 2015 roku na targach motoryzacyjnych w Detroit zaprezentowała projekt Strati. Elektryk na bazie Renault Twizy (silnik, baterie, zawieszenie) składał się z 212 warstw powstałych dzięki technologii trójwymiarowego wydruku. Dla zainteresowanych – pisałem o nim na blogu tutaj.

autozdrukarki1

Nie można też zapomnieć o Audi. Dział narzędziowy niemieckiej firmy wykorzystał technologię 3D w produkcji metalowych części, które złożyły się na replikę modelu Audi Union Typ C. Drukarka nie tylko obniżyły koszty, ale przede wszystkim usprawniła cały proces realizacji w przypadku części, które charakteryzowały się skomplikowaną geometrią.

audi-creates-3d-printed-model-1936-auto-union-type-c-1

Technologia druku 3D jest od dawna w orbicie zainteresowań motorsportu. BMW dzięki niej stworzyła m.in. wirnik pompy wodnej do BMW serii DTM.

wirnikpompywodnejbmw

Do zastosowania druku 3D przymierza się także Daihatsu, które chce personalizować wygląd zewnętrzny modelu Copen (popularny na rynku japońskim). Klient będzie mógł wybrać wzór, kolor a także wielkość paneli ozdobnych, które staną się częścią nadwozia auta.

roadfeatured

 
Zobacz też: Model silnika Subaru z drukarki 3D

 

 
Źródło: electrek.co, autoblog, 3dprint.com/


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze