Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

8 faktów na temat Ferrari LaFerrari Aperta

Po premierze na salonach w Paryżu w końcu wiemy trochę więcej na temat LaFerrari Aperta.  O Ferrari LaFerrari w wersji bez dachu wspominałem kilka miesięcy temu. Wtedy jednak niewiele było wiadomo o najbardziej zaawansowanym pojeździe ze stajni Maranello. Producent nie zdradził nawet, jak się będzie nazywał.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


1. Ferrari Aperta zasilana jest 800-konną jednostką wolnossącą V12 o pojemności 6,3 l., którą wspomaga silnik elektryczny. Łączna moc hybrydowego układu to 963 KM i 900 Nm. Oprogramowanie sterujące napędem zostało zoptymalizowane pod kątem zwiększenia wydajności. I tak setka pęka po 2,9 s., a 200 km/h na wyświetlaczu pojawia się po 7,1 s. od startu. Prędkość maksymalna LaFerrari Aperta to ponad 350 km/h.

Premiera Ferrari LaFerrari Aperta

2. Ferrari LaFerrari Aperta naszpikowany jest technologią rodem z Formuły 1, która ma wspomagać kierowcę podczas szybkiej jazdy. LaFerrari Aperta posiada m.in. sportowy układ ABS i EBD, system kontroli stabilności – ESC, układ kontroli trakcji zintegrowany z hybrydowym napędem EF1-Trac czy system kontroli sztywności zawieszenia.

3. Baterie składające się ze 120 ogniw ważą 60 kg. Akumulatory ładowane są na 2 sposoby: kiedy kierowca hamuje (system odzyskiwania energii kinetycznej) oraz w sytuacji, gdy jednostka V12 wytwarza więcej momentu obrotowego, niż jest potrzebne w danym momencie.

Debiut Ferrari LaFerrari Aperta w Paryżu

4. Ferrari przyznaje, że największym wyzwaniem przy projektowaniu LaFerrari Aperta było zachowanie ekstremalnych możliwości coupe. Dlatego spore zmiany zaszły m.in. w modyfikacji podwozia. Eliminacja dachu z kolei wymusiła inne ulokowanie chłodnic oraz przeprojektowanie drzwi. Celem tych zabiegów było zachowanie sztywności skrętnej z coupe oraz utrzymanie na podobnym poziomie współczynnika oporu powietrza.

5. Dach Aperty, wykonany z włókna węglowego, w standardzie jest zdejmowany. Za dopłatą nabywca LaFerrari Aperta otrzymuje miękki dach materiałowy.

Tył LaFerrari Aperta

6. Pojazd został wyposażony w zaawansowany system redukujący do minimum zawirowania powietrza podczas jazdy z otwartym dachem. Umożliwia on prowadzenie rozmowy nawet przy dużych prędkościach.

Wnętrze LaFerrari Aperta

7. Aperta powstała w liczbie 209 egzemplarzy, 200 sztuk wyprzedano na pniu, pozostałe 9 Ferrari zamierza wykorzystywać jako pojazdy demonstracyjne na imprezach okolicznościowych marki.

8. Cena LaFerrari Aperta nie została ujawniona. Jednak według informacji zdobytych przez portal Autocar może sięgnąć nawet 3,5 mln euro. Plus podatek.

Cena LaFerrari Aperta

Z okazji 70-lat istnienia marki, producent nakręcił film, w którym głównym bohaterem została Aperta. Obraz ma kilka smaczków i nawiązań do historii Ferrari. Zobaczcie sami:

W tym miejscu warto również wspomnieć o modelu Ferrari P540 Superfast Aperta. W 2009 roku włoski producent wraz ze znaną firmą Pininfarina, odpowiedzialną za design, stworzył unikatowy model w złotej edycji i uwaga: jednym (!) egzemplarzu.

Przeczytaj też: 8 faktów na temat Ferrari F12tdf
Źródło: netcarshow.com, autocar.co.uk, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze