Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

10 faktów na temat Volvo Amazon

Volvo Amazon zadebiutowało we wrześniu 1956 roku, czyli dokładnie 60 lat temu. Pojazd szybko stał się ikoną szwedzkiego producenta i najlepiej sprzedającym się modelem Volvo w tamtym czasie. Oto kilka ciekawostek związanych z Amazonem.

1. Nazwa nawiązywała do legendarnych wojowniczek, Amazonek. Szybko została jednak zmieniona. Okazało się, że niemiecki producent motocykli Kreidler zastrzegł już wcześniej nazwę Amazone dla motorowerów, które właśnie trafiły na rynek. Firmy doszły do porozumienia, na mocy którego Volvo mogło stosować nazwę Amazon na rynku skandynawskim. Na innych rynkach pojazd musiał używać oznaczeń liczbowych.

5612_Volvo_122_Amazon

2. Projektantem auta był zmarły miesiąc temu Jan Wilsgaard. W swojej pracy inspirował się amerykańskimi pojazdami z lat 50. oraz wzornictwem aut włoskich
i brytyjskich. W momencie debiutu Amazona miał 26 lat.

3. Na samym początku Volvo Amazon dostępne było w wersji czterodrzwiowej. Wóz miał 4-cylindrową jednostkę o pojemności 1,6-litrów, który generował 60 KM. Silnik współpracował z trzystopniową skrzynią biegów.

5652_Volvo_122_USA

4. W 1958 roku Volvo wprowadziło dwugaźnikowy silnik i 4-stopniową skrzynię biegów (model 122S). Samochód zyskał większą moc, co miało przełożenie na jego sporą popularność.

5. W wersji sportowej 122S Carl-Magnus Skogh wygrał Rajd Akropolu w 1965 roku.

5744_Volvo_121_Amazon

6. W 1961 roku zadebiutował dwudrzwiowy model – P 130, a rok później kombi
o oznaczeniu P 220.

Volvo 221 (Amazon)

7. Istniał plan wrzucenia do Volvo silnika V8 i nawet powstało 5 prototypów z tego typu jednostką. Ostatecznie z pomysłu się wycofano, uznając, że V8 do Amazona po prostu nie pasuje.

8. Trzypunktowe pasy bezpieczeństwa opatentowane przez Volvo w 1959 roku stały się od razu standardem w Amazonie. Z innych innowacyjnych rozwiązań zastosowanych
w nowym modelu należy wymienić zagłówki przednich siedzeń, łamaną kolumnę kierownicy czy podgrzewaną tylną szybę (w opcji). W 1968 roku pojazd został wyposażony w dwuobwodowy układ hamulcowy.

5691_3_point_front_safety_seat_belt_standard

9. Amil Gargano z Nowego Jorku odpowiada za jedną z najciekawszych kreacji reklamowych dla marki Volvo w historii. Klip stworzony w latach 60. z myślą
o Amerykanach przedstawia Amazona jako pojazd, który poradzi sobie w każdych warunkach. Plus za kreatywne hasło: Drive it like you hate it.

 
10. Łącznie w latach 1956 – 1970 wyprodukowano 667 323 sztuk Volvo Amazon (w tym 359 917 w wersji dwudrzwiowej).

Volvo 121 (Amazon)

 

 

Źródło: carscoops.com, wheelsforwomen.ie, roadandtrack.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Komentarze