Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

O czym należy pamiętać jadąc na wakacje autem?

Dla wielu z nas rozpoczęły się wakacje. Wyjeżdżamy odpocząć w Polskę i za granicę, bardzo często naszym głównym środkiem transportu jest samochód. Pomyślałem, że zrobię krótką listę z punktami do odznaczenia, o czym należy pamiętać przed wyruszeniem w drogę. Bo z reguły jest tak, że zapominamy o rzeczach najbardziej oczywistych.


Targi motoryzacyjne ProfiAuto Show 2019


vw-camper

1. Stan techniczny auta

„Powolutku, ale jakoś się objedzie”. Tego typu podejście nie wróży nic dobrego
i świadczy tylko o skrajnej nieodpowiedzialności kierowcy. Życie jest jedno i warto
o nie dbać. Planując wakacje za kółkiem powinniśmy wykonać kilka czynności, które zminimalizują awarię na trasie i dadzą nam poczucie bezpieczeństwa.

Od czego zacząć?

W największym skrócie: sprawdź ciśnienie w oponach i głębokość bieżnika. Skontroluj stan oświetlenia i wycieraczek. Uzupełnij poziom płynów eksploatacyjnych. Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz serwisowałeś klimatyzację i wymieniałeś filtr kabinowy. Sprawdź zużycie klocków hamulcowych. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego samemu, warto w tym celu odpowiednio wcześnie złożyć wizytę w profesjonalnym serwisie. Zachęcam również do odwiedzania PitStopów, gdzie specjaliści ProfiAuto bezpłatnie skontrolują stan techniczny twojego auta – miejsca akcji podawane są z wyprzedzeniem na firmowym profilu.

2. Niezbędnik kierowcy

Trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica z atestem czy kamizelka odblaskowa powinny koniecznie się znaleźć na składzie naszego wyposażenia. Warto pamiętać o dodatkowym komplecie żarówek, kole zapasowym, kablach rozruchowych, podnośniku samochodowym oraz zestawie kluczy do kół. Przydać się może latarka
i rękawice robocze. Co jeszcze? Rzuć okiem na niezbędnik kierowcy.

3. Wakacje za granicą

W zależności od tego, gdzie jedziemy, warto wcześniej zapoznać się z obowiązującymi w danym państwie przepisami. Dotyczy to zarówno prędkości maksymalnej, z jaką wolno się przemieszczać po drogach wybranego kraju, jak i wyposażenia, które musimy posiadać obowiązkowo na pokładzie naszego auta. Dobrze również sprawdzić aktualne ceny w sklepach i na stacjach benzynowych i zaopatrzyć się w tradycyjną mapę. Odpowiednie przygotowanie się do podróży i przeprowadzony research w sieci pozwoli nam uniknąć stresujących chwil i nieprzyjemności ze strony lokalnej policji.

4. Ubezpieczenie auta

Jeżdżąc po polskich drogach zobowiązani jesteśmy do posiadania ubezpieczenia OC. Jest ono ważne w krajach Unii Europejskiej (chociaż w niektórych z nich dodatkowo wymagana jest Zielona Karta, wydawana jako dodatek do ubezpieczenia). Wyjeżdżając za granicę powinniśmy też rozważyć zakup ubezpieczenia assistance, które zapewni nam dodatkową pomoc w wielu nieprzewidzianych sytuacjach. W zakres assistance może wchodzić nie tylko holowanie auta, czy naprawa na miejscu, ale
i dostarczenie samochodu zastępczego, a także zakwaterowanie w hotelu na czas awarii pojazdu.

5. Aktualizacja mapy w nawigacji

Z każdym rokiem w Polsce przybywa nowych dróg, skrzyżowań i obiektów POI. Warto zaktualizować naszą nawigację i uniknąć tym samym ewentualnego błądzenia i nerwów podczas jazdy.

6. Pakowanie bagażu

Najcięższe i największe walizki układamy zawsze na samym dnie bagażnika. Torby na tylnych fotelach muszą być odpowiednio zabezpieczone pasami. Powinniśmy unikać kładzenia przedmiotów luzem na podłodze albo unieruchomić je za pomocą linek lub specjalnych siatek. Jadąc tak zapakowanym autem musimy mieć na względzie fakt, że im więcej bagażu, tym większa masa naszego auta, co w konsekwencji przekłada się na dłuższą drogę hamowania i trochę gorsze osiągi. Bagażnik dachowy z kolei przyczynia się do większych oporów i większego zużycia paliwa.

7. Odpoczynek przed podróżą

Tylko Mad Max potrafi spędzić za kółkiem kilka godzin bez zmęczenia. Jeśli planowana trasa jest długa i monotonna, dobrze przed wyruszeniem w drogę porządnie wypocząć, a podczas jazdy robić regularne postoje na rozprostowanie nóg i zaczerpnięcie świeżego powietrza.

 

 


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Targi motoryzacyjne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć! >>

Komentarze