Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Samochody bez tradycyjnych lusterek? Japonia jest za

Auta bez tradycyjnych lusterek, za to z kamerami i wyświetlaczami to przyszłość motoryzacji. Tego zdania jest japoński rząd, który zalegalizował produkcję tak wyposażonych samochodów.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


2016-cadillac-ct6-mirror-1200x0

By przeskok nie był zbyt drastyczny dla kierowców, początkowo wyświetlacze muszą być umieszczane przez producentów w tych samych miejscach, co lusterka. Muszą również oferować nie gorszą jakość obrazu. Można się zatem spodziewać, że pierwszym etapem lusterkowej rewolucji w Japonii będzie rozszerzenie funkcjonalności samych lusterek, jak to miało miejsce w Cadillacu CT6 (kierowca może przełączać się pomiędzy klasycznym lusterkiem wstecznym a obrazem z kamery).

 

Do tej pory auta bez lusterek (bocznych i wstecznego) pojawiały się najczęściej
w formie konceptów. Przykładem są: Lamborghini Urus, Volkswagen XL1 (wprowadzony na rynek w ograniczonej liczbie 200 egzemplarzy) czy BMW i8 Mirrorless, zaprezentowane nie tak dawno temu na targach CES 2016.

lamborghini-urus-concept

Der neue Volkswagen XL1/XL1 ? Drive Luzern nach Genf

bmw-i8-mirrorless

W przypadku tego ostatniego pojazdu poniższy film pokazuje, że system kamer nie jest pozbawiony wad i wymaga jeszcze sporo pracy i testów (rozmycie obrazu – 2 minuta
i 35 sekunda):

 
Eksperci nie mają jednak wątpliwości co do tego, że w ogólnym rozrachunku kamery zwiększają bezpieczeństwo. Zapewniają szerszy kąt widzenia i likwidują martwe pole. Poprawiają widoczność dzięki cyfrowemu wyostrzeniu kolorów, kalibracji obrazu oraz korekcie poziomu jasności. Rezygnacja z lusterek ma również wpływ na lepszą aerodynamikę pojazdu, co z kolei przekłada się na poprawę zużycia paliwa. Japonia zrobiła właśnie pierwszy krok w stronę przyszłości. Który kraj będzie następny?

 
Źródło zdjęć: digitaltrends.com, roadandtrack.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze