Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Luigi Colani i jego świat pojazdów mechanicznych

Luigi Colani ze swoją wyobraźnią i słabością do białych swetrów mógł zostać projektantem mody, ale został projektantem totalnym. Być może dlatego, że zawsze był trochę szalony. Szaleństwu na szczęście towarzyszył talent, dzięki któremu Colani odniósł światowy sukces. Na swoim koncie ten urodzony w Niemczech twórca o polskich korzeniach (matka Polka) ma projekty samochodów, samolotów, pociągów, trumien, wahadłowców kosmicznych, fortepianów i serwisów do herbaty.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Luigi_Colani_making_a_model1

Prawdopodobnie w jego portfolio znajduje się każdy przedmiot, jaki przyjdzie wam do głowy. W wersji Colaniego będzie on miał jednak obły kształt, bez jednej ostrej krawędzi. Dotyczy to również futurystycznych projektów aut.

Pierce-Arrow Colani

Pierce-Arrow to historyczna amerykańska marka, pod której szyldem produkowane były luksusowe limuzyny w latach 1901-1938. W 2006 roku prawa do marki wykupiła grupa motoryzacyjnych entuzjastów ze Szwajcarii, a Colani zaprojektował niezwykły koncept z 10-litrowym 24-cylindrowym silnikiem.

colanimazdaLeMans

Koncept Mazdy Le Mans z 1983 jest bardzo niski, bardzo lekki i bardzo aerodynamiczny. Miał go zasilać silnik Wankla o mocy rzędu 900 – 1400 KM.

ColaniMiura

Colambo, czyli Miura by Colani. Ten szalony koncept z 1970 roku najlepiej definiuje styl niemieckiego designera, który oprócz rzeźby skończył także studia poświęcone aerodynamice, a w swojej pracy najczęściej inspiruje się światem przyrody.

Colani C112.

Colani wziął na warsztat eksperymentalny model Mercedesa C111 i stworzył z niego coś, co jest połączeniem statku kosmicznego z kobiecym obuwiem. Prototyp nazywa się C112 ma współczynnik oporu powietrza Cx 0,2. Dla porównania Porsche 917 z tej samej epoki (lata 70.) miało Cx na poziomie 0,4.

ferrari-testa-d-oro-colani-1

Jego prace nie są wyłącznie instalacjami artystycznymi. Ferrari Testa d’Oro, zaprojektowane w 1989 roku na bazie Testarossy, powstało z myślą o biciu rekordów prędkości. Cel udało się osiągnąć w 1991 roku – aerodynamiczny pojazd ze zmodyfikowaną jednostką V12 i dwoma turbosprężarkami (o mocy 750 KM) na dnie wyschniętego jeziora Bonneville rozpędził się do 351 km/h.

ferrari-testa-d-oro-colani-2

W zeszłym roku pojazd trafił na aukcję z ceną 1 700 000 dolarów.

LuigiColani-DesignTrucks

Jednym z najbardziej znanych projektów Colaniego jest ciężarowy pojazd przyszłości. Pierwszy prototyp powstał w 1995 roku. Ciężarówka wykorzystywała podwozie i silnik Mercedesa i charakteryzowała się oryginalnym aerodynamicznym wyglądem kabiny.

Z czasem Colani zaprojektował wiele futurystycznych ciężarówek (również na bazie DAF-a), które zużywały o 1/3 mniej paliwa od tradycyjnych tirów. Ze względu na kosmiczne koszty produkcji – przykładowo opracowana ze Siemensem w 2007 roku ciężarówka o biomorficznej formie kosztowała milion euro – nie miały one szans dokonać rewolucji w transporcie ciężkim.

Obejrzyjcie krótki film z Colanim w roli głównej:

 

 

Więcej prac i konceptów Colaniego znajdziecie tutaj.

Źródło zdjęć: gtspirit.com, 24h-lemans.com, colani.org


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze