Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

New York International Auto Show 2016 #3

„Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem” miał powiedzieć Cezar po jednej bitwie, co znaczyło generalnie tyle, że było nudno, bo walka trwała krótko i zakończyła się błyskawicznym sukcesem. Tę maksymę, sparafrazowaną, można odnieść do nowojorskich targów motoryzacyjnych. Brzmiałaby tak: „byłem, zobaczyłem i oczy mi wypadły”. Na szczęście później je znalazłem, dzięki czemu udało mi się napisać tę relację. Zapraszam.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Jedne z największych targów motoryzacyjnych na świecie. Miejsce: Jacob Javits Convention Center przy 11. Alei w Nowym Jorku. Dzień: Czwartek. Godzina: 15 46. Gdyby to był film – pasek z takimi informacjami pojawiłyby się w lewym górnym rogu twojego monitora.

NYIAS_marzectargi

Potężna hala z systemem elektronicznych bramek, które pikają przy wejściu, jakby wszyscy wchodzący i wychodzący cały czas szmuglowali metale ciężkie. Ale widocznie tak ma być. W Ameryce wszystko jest na opak. Gdyby nie pikały, to by znaczyło, że coś nie gra. Podczas przejścia przez bramkę również słyszę ten charakterystyczny dźwięk. Ochroniarz skanuje wzrokiem moją tęczówkę, posturę, plecak i aparat. Nie mam nic do ukrycia, w plecaku tylko bułka w kształcie bułki, więc po 5 sekundach jestem już po drugiej stronie, czyli na terenie targów. Pierwsze wrażenie: gdyby to był film, trzeba byłoby wypikać słowa dźwiękiem podobnym do tego z bramek. Drugie wrażenie-myśl: dlaczego ten Ford wisi na ścianie?

Shelby

Przewodnikiem mojej grupy jest Aaron Gold – dziennikarz motoryzacyjny z Los Angeles (serwis about.com). Aaron okazuje się niezwykle sympatycznym gościem, który potrafi strzelać słowami jak z rosyjskiego kałacha. Nie zdążył rozwiać moich wątpliwości, co do Forda, bo od razu rozpoczęliśmy zwiedzanie. Kierunek – czerwony dywan.

czerwonydywanwejscie

Przystanek numer 1 – Chevrolet Camaro ZL1.

ZL1.

Sercem auta jest silnik w układzie V8 o pojemności 6,2 l, który generuje 640 KM. Karbon na dachu, większy splitter, niższa waga od poprzednika. Można nim stanąć na światłach obok Challengera Hellcat i wyjść z tej konfrontacji bez wstydu.

ZL1

Ten muscle car jest wulgarny, to środkowy palec skierowany w stronę miłośników ekologii, ale Amerykanie kochają takie wozy. Samochód pojawi się w sprzedaży pod koniec roku.

Mazda MX-5 RF (retractable fastback) ze składanym, sztywnym dachem jest jedną z gwiazd tegorocznych targów w NY. Lakier, którym pokryte jest auto, został specjalnie stworzony dla modeli w stylu KODO i nazywa się Machine Grey.

mx5.

mx-5...

mx-5.....

Alternatywa dla Porsche 911 Targa będzie dostępna z 4-cylindrowymi jednostkami benzynowymi o pojemności 1,5 oraz 2-litrów.

Jest Impreza – jest zabawa.

impreza1

Trudno jednak zakochać się w najnowszej Imprezie bazując tylko na jej wyglądzie. Równie dobrze można byłoby zapałać uczuciem do Chevroleta Lacetti albo Toyoty Prius. Ale jak mówi Aaron, to nieważne. Subaru Impreza ma nową płytę podłogową (Subaru Globar Platform), sztywniejszą aż o 70% od poprzedniczki. Jej konstrukcja poprawia właściwości jezdne auta i wpływa na komfort podróżowania. Pojazd ma obniżony środek ciężkości, a nowy tylny stabilizator zapewnia mniejsze przechyły nadwozia.

Volkswagen Budd-e koncept

Budd-e

Ktoś wpadł na pomysł, że tablet może mieć kierownicę i koła i tak narodziła się idea Budd-e. Pojazd zamiast deski rozdzielczej ma kilka ekranów, które tworzą jeden ogromny wyświetlacz. Niestety, nie miałem możliwości, by zajrzeć do środka. Wspominałem o nim na blogu tutaj.

Toyota CH-R

CHR

chr.

toyotaCHR

Ten crossover stworzony z myślą o miejskiej dżungli z boku wygląda jak garbaty po przetrąceniu kręgosłupa, który czai się do skoku w dal. Kiedy patrzysz na jego przód, samochód zyskuje. Potem jednak znowu widzisz Quasimodo i masz wrażenie, że coś jest nie tak z jego proporcjami. A na końcu dowiadujesz się, że wóz jest 4-drzwiowy. Druga para drzwi jest lepiej zakamuflowana niż łysina Donalda Trumpa.

Alfa Romeo – wczoraj i dziś: 4C Spider i Stradale

alfawczorajidzis

Alfa Romeo 33 Stradale (produkowane w latach 1967-69) jest prawdopodobnie najpiękniejszym pojazdem pokazanym na Auto Show.

Stradale

2-drzwiowe coupe powstało tylko w 18 egzemplarzach. Wyposażone jest w silnik V8 o pojemności 2-litrów (230 KM, 5,5 s od 0 do 100 km/h i maksymalna prędkość – 260 km/h). W 1968 roku cena pojazdu wynosiła 17 000 dolarów. Dzisiaj cena dobrze utrzymanego egzemplarza waha się od 3 do 10 milionów dolarów.

Posiadacz Alfy ma klasę i nie może się obejść bez odpowiednich gadżetów.

Alfagadżety

Audi trolluje Alfę.

Alfagadżety2

 
Cdn.


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze