Twój blog motoryzacyjny

Burłak – sześciokołowa amfibia z Rosji

Nie tak dawno temu pisałem o dziwnym rosyjskim pojeździe zwanym Sherp. Amfibia Burłak 6×6 ma szansę przebić go swoją oryginalnością i przede wszystkim zastosowaniem. Sześciokołowa ciężarówka powstała na bazie opancerzonego rosyjskiego transportera BTR-60 w jednym celu – by sprostać trudom wyprawy na Biegun Północny.

Rosyjska amfibia Burłak

Arktyczna ekspedycja jest prywatnym przedsięwzięciem Aleksieja Makarowa z Jekaterynburga. Makarow zainspirował się wyprawą samochodową na Biegun Północny zorganizowaną przez podróżnika Wasilija Elagina w 2009 roku. Wyprawa ta jednak nie miała szczęśliwego zakończenia. Pojazdy Elagina utknęły w śniegu, a uczestnicy zostali ewakuowani przez helikoptery.

Burłak ma przynieść szczęście całej wyprawie. By nie utknąć w śniegu jak poprzednicy, zastosowano w Burłaku napęd 6×6. Pojazd wykorzystuje przekładnię z GAZ-a 66 oraz podzespoły terenowej Toyoty Land Cruiser. Jest długi na 7 metrów, podobno waży 4 tony i może na swoim pokładzie pomieścić 10 osób. Jego wnętrze jest izolowane i wyposażone w kuchnię, prysznic oraz inne istotne z punktu widzenia eskapady udogodnienia. Można go reperować i konserwować bez potrzeby wychodzenia na mroźne powietrze – dostęp do silnika ciężarówki możliwy jest bowiem z jego pokładu.

Amfibia Burłak wyposażona jest w śruby do zastosowania na wodzie, a zderzak został specjalnie wzmocniony, by z łatwością można było przebijać się przez dryfujący lód.


Pierwszym testem ciężarówki Burłak będzie trzytygodniowa wyprawa wzdłuż Zatoki Bajdarackiej (Morze Karskie). Jeśli Burłak go zda, zostanie zbudowany drugi bliźniaczy pojazd. Podróż na Biegun Północny przewidziana jest na 2018 rok.

 

 

Źródło: www.rt.com, autoevolution.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze