Twój blog motoryzacyjny

Rimac Concept_One – auto jak gepard

Mała firma z Chorwacji – Rimac Automobili – chce wywołać trzęsienie ziemi na rynku superaut. Ich niezwykły elektryczny koncept, inspirowany naturą, ujrzał światło dzienne 5 lat temu we Frankfurcie. Teraz zadebiutuje w wersji produkcyjnej na genewskich targach.

Pojazd jest zasilany 4 silnikami elektrycznymi, które są umieszczone na obydwu osiach (jeden silnik przypada na jedno koło). Za taką konfigurację napędu odpowiada autorski system nazwany przez Rimaca R-AWTV (RimacAll Wheel Torque Vectoring). Zarządza on momentem obrotowym i mocą, dobierając właściwe wartości dla danego koła. Kierowca może wybierać pomiędzy 4 trybami ustawień: Comfort, Control, Track
i Drift, a także spersonalizować system według własnych preferencji. Do magazynowania energii będzie wykorzystywany akumulator o pojemności 82 kWh.

Łączna moc silników sięga 1088 KM i 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Pozwala to na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w 2,6 s. Po 6,2 s pojawia się na wyświetlaczu 200 km/h, a po 14,2 s – 300 km/h. Prędkość maksymalna oscyluje wokół 354 km/h.

Jeśli chodzi o wygląd, chorwackie superauto trafi do produkcji niemal w niezmienionej formie. Pojazd ma agresywną sylwetkę, LED-owe światła, dyfuzor z włókna węglowego i konwencjonalne lusterka zamiast kamer. Otrzymał również 20-calowe felgi z oponami Pirelli P Zero.

We wnętrzu właściciel będzie obcował z karbonem, aluminium oraz alcantarą. Na wyposażeniu znajdą się cyfrowy zestaw wskaźników oraz nowoczesny system multimedialny z łącznością 4G.

Mate Rimac, założyciel Rimac Automobili (ma zaledwie 28 lat!), przyznał w wywiadzie, że jego celem nie było stworzenie elektrycznej wersji superpojazdu, ale zbudowanie technologii, która sprawi, że superpauta będą lepsze pod każdym względem – wydajności, szybkości i przyjemności z jazdy.

Na tę chwilę Rimac planuje budowę 8 aut, cena każdego z nich prawdopodobnie przekroczy 800 000 euro.

 

 

Źródło zdjęć: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze