Twój blog motoryzacyjny

Ferrari kontra SUV-y

SUV-y rządzą, czy tego chcemy, czy nie chcemy. Należą do najszybciej rozwijającego się i najbardziej dochodowego segmentu aut na świecie. Dział rozwoju i badań Mercedesa ogłosił nawet, że zapotrzebowanie na SUV-y nigdy się nie skończy. Na fali popularności tego typu aut chcą zarobić marki, które do tej pory reprezentowały zupełnie inną filozofię działania na rynku, jak Bentley czy Lamborghini. Co na to Ferrari?

Porsche robi SUV-a od 2002 roku, Bentley wypuścił i promuje Bentaygę, Lamborghini intensywnie pracuje na Urusem. Nawet Rolls-Royce ma w planach model, w którym się wysoko siedzi. Jest jeszcze Maserati, Jaguar, mówi się o SUV-ie Lotusa. A Ferrari? Sergio Marchionne zapytany ostatnio przez prasę, czy włoska manufaktura wypuści na rynek pojazd typu Sport Utility Vehicle odparł krótko: „musielibyście mnie najpierw zastrzelić”.

To nie pierwszy raz, kiedy prezes Marchionne bardzo kategorycznie wyraził się na temat budowy SUV-a przez Ferrari. Po raz pierwszy zrobił to w 2014 roku na paryskich targach motoryzacyjnych. Wtedy wykluczył również możliwość zbudowania czterodrzwiowego modelu Ferrari. Wtórował mu Flavio Manzoni, designer marki, który powiedział, że Enzo przewróciłby się w grobie, gdyby Ferrari postawiło na SUV-a. I dodał, że DNA Ferrari to sportowe dwudrzwiowe pojazdy.

Wierność tej filozofii jest godna pochwały, szczególnie jeśli popatrzymy na ostatnie informacje ekonomiczne. W 2014 roku włoski koncern sprzedał 7255 aut, a w 2015 roku – 7664. Słupki w excelu pokazały wzrost. W 2016 roku Ferrari przewiduje jednak sprzedaż na poziomie 7900 pojazdów, a analitycy informują o spadku rocznej dynamiki z 6 do 3%. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. zmniejszenie popytu na chińskim rynku. Ferrari mogłoby, podobnie jak jego odwieczny rywal z Sant’Agata Bolognese, pomyśleć
o SUV-ie, który jest sprawdzonym remedium na zastój i problemy finansowe, ale woli podążać inną drogą. I na razie nie ulega pokusie.

A tak wyobraża sobie SUV-a Ferrari projektant Theophilus Chin:

ferrarisuv

Zerknij też na: SUV – moda na sukces

Źródło zdjęcia: theophiluschin.com, autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze