Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Pierwszy samochód – Patent Motorwagen ma 130 lat

Dokładnie 130 lat temu, 29 stycznia 1886 roku, Carl Benz zgłosił w niemieckim urzędzie patentowym w Berlinie swój wynalazek trzykołowego pojazdu, który był napędzany silnikiem o spalaniu wewnętrznym. To ważna data w historii motoryzacji.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Carl-Benz-2

Pojazd Benza był niezwykle prosty. Wykorzystywał ramę z giętych rur stalowych, na której zamontowano ławkę dla kierowcy i pasażera. Rolę kierownicy pełniła specjalna korba obsługująca zębatkową przekładnię. Automobil był wyposażony w jednostkę
o mocy 550W (0,75 KM) i jeździł na ciecz dzisiaj znaną jako benzyna ekstrakcyjna. Jego maksymalna prędkość wynosiła 16 km/h.

Carl-Benz

Benz nie był jedynym, który pracował w tym czasie nad pojazdem poruszanym za pomocą silnika. Takie prace prowadzili również Gottlieb Daimler i Wilhelm Maybach, Benz jednak wyprzedził ich w urzędzie patentowym.

Carl-Benz-patent

Publiczna prezentacja pojazdu miał miejsce 3 lipca 1886 roku w Mannheim, ale
w historii zapisała się przede wszystkim podróż Berthy Benz, która bez wiedzy swojego męża pokonała trzykołowym automobilem odcinek ponad 100 kilometrów z Mannheim do Pforzheim. Dzisiaj można jej wyprawę uznać za pierwszą dużą akcję marketingową. Motorwagen, wielokrotnie naprawiany przez kobietę podczas podróży, zyskał szeroki rozgłos w mediach.

Światowy debiut trzykołowiec zaliczył na targach w Paryżu w 1889 roku. W sumie
w latach 1886 – 1893 powstał w liczbie 25 egzemplarzy.

 

 
Źródło zdjęć: inautonews.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze