Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

FFZERO1 – pojazd z obcej planety

Amerykańska firma Faraday Future, która jest postrzegana jako przyszły konkurent dla Tesli Motors, na targach CES w Las Vegas zaprezentowała elektrycznego batmobila. Jej wizja przyszłości wykracza jednak znacznie poza to, co kryje się pod pojęciem „pojazdu koncepcyjnego”.


Targi motoryzacyjne ProfiAuto Show 2019

  

Faraday Future EV concept

Farady Future (FF) została założona zaledwie 18 miesięcy temu, zatrudnia obecnie 750 pracowników (wielu
z nich podkradła Tesli) i planuje budowę za miliard dolarów potężnej fabryki w stanie Nevada. Od wielu miesięcy FF prowadzi swoistą grę z mediami, umiejętnie dawkując informacje oraz tworząc wokół swojej działalności aurę tajemniczości. Targi CES w Las Vegas to tak naprawdę pierwsza okazja, by poznać tę mającą ogromne aspiracje amerykańską firmę (z chińskim kapitałem) lepiej.

Faraday Future EV concept

Zaprezentowany FFZERO1 wygląda jak statek kosmiczny z innego wszechświata. Nie ma w tym przypadku – kształt pojazdów UFO stanowił inspirację przy projektowaniu jego linii. Głównym designerem auta jest Richard Kim (zaprojektował m.in. BMW X1, i3 oraz i8).

Faraday Future EV concept

FFZERO1 jest jednomiejscowym elektrycznym bolidem, w którym kierowca siedzi w pozycji półleżącej, dokładnie pod kątem 45 stopni (podobno wtedy krążenie krwi jest najlepsze). W kokpicie nie ma klasycznej kierownicy, tę zastępuje wolant ze smartfonem, dzięki któremu można kontrolować wszystkie najważniejsze funkcje pojazdu.

Faraday Future EV concept

Faraday Future EV concept

FFZERO1, nazywany przez Kima wielkim tabletem na kołach, posiada również zaawansowany system autonomicznej jazdy.

Faraday Future EV concept

Każde koło z osobna jest zasilane elektrycznym silnikiem. Łączna moc układu generuje ponad 1000 KM
i pozwala rozpędzić się do setki w czasie poniżej 3 sekund.

Akumulatory umieszczone są pomiędzy przednią a tylną osią, a sam rozstaw osi może być powiększony w celu włożenia dodatkowych baterii. To właśnie platforma VPA ((Variable Platform Architecture) jest wyróżnikiem całego projektu pod nazwą FFZERO1. Modułowa płyta podłogowa umożliwia łatwą konfigurację napędu w zależności od potrzeb, nie ma też problemu ze skalowaniem jej wielkości. Można przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości FF zbuduje na tej platformie kilka różnych modeli aut. Oficjalnie pierwszy produkcyjny pojazd amerykańska firma planuje przedstawić za dwa lata.


 

 

Źródło zdjęć: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Targi motoryzacyjne w 2019 roku, na których nie może Cię zabraknąć! >>

Komentarze