Twój blog motoryzacyjny

Audi z drukarki, origami Nissana i najszybszy drogowy Viper na świecie

Druk 3D wchodzi na motoryzacyjne salony. Rok temu amerykańska firma Local Motors zaprezentowała w pełni funkcjonalny pojazd Strati, którego komponenty zostały wydrukowane w technologii druku 3D (pisałem o tym tutaj). W podobny sposób Audi wydrukowało replikę Srebrnej Strzały w skali 1:2.

auto-union-type-c-3d-printed

Wszystkie metalowe części, wchodzące w skład modelu Audi Union Typ C, „wyjechały” z drukarki. W procesie druku kluczową rolę odegrał laser, który wytopił warstwami metalowy pył o grubości ludzkiego włosa. Zbudowanie auta w sposób tradycyjny byłoby czasochłonne i wymagało ogromnej precyzji. Drukarka 3D nie tylko uprościła proces produkcji części, ale również zagwarantowała ich większą gęstość materiałową, co w przypadku normalnego odlewania stanowiłoby duże wyzwanie.

5. urodziny modelu Juke Nissan uczcił stworzeniem repliki auta z papieru. Bardzo specyficzne origami pochłonęło 2000 arkuszy papieru, a jego twórca, Owen Gildersleeve, poświęcił na projekt ok. 200 godzin. Można zaryzykować stwierdzenie, że końcowy efekt jest ładniejszy od oryginału.

Nissan-Juke-9

Ciekawostką jest fakt, że Nissan Juke od swojego debiutu w 2010 roku sprzedał się w całej Europie w liczbie 700 000 sztuk (150 000 w samej Wielkiej Brytanii), co jest ewenementem jeśli chodzi o miejskie crossovery.

 

Wszystko wskazuje na to, że produkcja Dodge’a Vipera zostanie całkowicie wstrzymana w roku 2017. Małym pocieszeniem dla miłośników auta jest wiadomość, że na nagrobku Żmii oznaczonej ACR będzie wygrawerowany napis: „najszybszy drogowy Viper w historii”. Na 13 amerykańskich torach Dodge Viper ACR był bezkonkurencyjny wśród aut produkcyjnych, wykręcając najlepsze czasy. A na torze Laguna Seca pobił o ponad sekundę (1,24 s.) samo Porsche 918 Spyder. Tym bardziej szkoda, że to już koniec.

 

Źródło: carscoops.com, autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze