Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Voiturette A by Laurin&Klement

110 lat temu, 29 października 1905 roku, Vaclav Laurin i Vaclav Klement zaprezentowali publicznie automobil o nazwie Voiturette A ( z franc. „mały samochód”). Pojazd zapoczątkował długą historię Skody.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


L-K-Voiturette-A-1

Vaclav Laurin i Vaclav Klement zaczynali w 1895 roku od produkcji rowerów oraz motorowerów, które cieszyły się dużą popularnością w sportach motorowych. Ta popularność przełożyła się na finanse i spółka Laurin&Klement mogła eksperymentować z czterokołowym pojazdem, który powstał we wspomnianym 1905 roku.

L-K-Voiturette-A-5

L-K-Voiturette-A-6

L-K-Voiturette-A-10

2-osobowy Voiturette miał dwucylindrowy silnik o mocy 7 KM, który współpracował
z 3-biegową skrzynią. Prędkość maksymalna auta wynosiła około 40 km/h. Voiturette A wyprodukowano w liczbie 44 egzemplarzy.

L-K-Voiturette-A-2

W kolejnych latach do Voiturette A dołączyły nowe modele oznaczane literami alfabetu – B i C. Charakteryzowały się większą mocą i luksusem. Firma Laurin&Klement nie ograniczała się tylko do budowy sportowych aut, które były cenione w wielu krajach na świecie, ale produkowała również limuzyny, pojazdy wojskowe (głównie w czasie I wojny światowej) oraz maszyny rolnicze.

L-K-Voiturette-A-7

W 1925 roku na skutek światowego kryzysu gospodarczego spółkę Laurin&Klement przejął koncern Skody.

 
Źródło: Skoda, carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze