Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

5 miast, w których testowane są autonomiczne pojazdy

Pojazdy autonomiczne to przyszłość motoryzacji. Ta przyszłość dzieje się już na naszych oczach – w wielu krajach na świecie, od Holandii aż po Chiny, przeprowadzane są testy samojeżdżących busów, które przewożą pasażerów, poruszając się po wyznaczonych trasach z niewielką prędkością.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Trikala

W ramach europejskiego projektu CityMobil2 w 80-tysięcznym greckim mieście Trikala możemy spotkać aktualnie 4 samojeżdżące busy. Każdy z nich zdolny jest zabrać na pokład 10 pasażerów. Pojazdy poruszają się po wyznaczonej trasie z maksymalną prędkością 20 km/h. Oprócz Grecji w programie uczestniczą Włochy (Milan), Hiszpania (Leon), Francja (La Rochelle) i Finlandia (Vantaa).

Lozanna

Przez 6 miesięcy tego roku (od stycznia do czerwca) 6 autonomicznych busów EasyMile EZ-10 kursowało na trasie: stacja metra – kampus uniwersytecki w Lozannie, rozwożąc studentów i profesorów. Podczas testów nie odnotowano żadnych wypadków. System transportu wykorzystywał istniejącą infrastrukturę drogową, a trasa liczyła ok. 2,3 km i biegła w granicach obszaru Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii.

 

Zhengzhou

Chiński wiodący producent autobusów o nazwie Yutong przedstawił prototyp autonomicznego autobusu, który Chińczycy od razu przetestowali. Wypełniony pasażerami autobus pokonał 30-kilometrową trasę w mieście Zhengzhou, mijał inne pojazdy na drodze i samodzielnie zmieniał pasy ruchu. Chwilami poruszał się z prędkością 70 km/h. Na pokładzie był co prawda kierowca, ale jego rola ograniczała się do obserwowania ruchu ulicznego i pozowania do zdjęć.


Wageningen

ez10

Już niedługo 17-minutową przejażdżkę między Wageningen a Ede w Holandii będzie można odbyć w autonomicznych pojazdach zwanych WEpods. Autobusy, które są zmodyfikowaną wersją pojazdów EasyMile, wyruszą w testowy kurs w listopadzie tego roku. Holendrzy jednak nie lubią ryzyka, tak jak Chińczycy i 6-osobowy bus nie będzie jeździł w godzinach szczytu, w nocy ani podczas złej pogody.

Milton Keynes

W Milton Keynes w Wielkiej Brytanii są plany uruchomienia linii 2-osobowych pojazdów autonomicznych, które pozwolą mieszkańcom na przemieszczanie się pomiędzy dowolnymi punktami w mieście. LUTZ Pathfinder, bo tak się nazywa pojazd, ma wyjechać na drogę najpóźniej w 2018 roku.


Źródło: gizmodo.com

Zerknij też na: Samojeżdżący pojazd Google


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze