Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Tesla Model X –7 faktów na temat elektrycznego SUV-a

Pod koniec września Elon Musk w świetle reflektorów zaprezentował światu swoje najnowsze dziecko – SUV-a Model X. O powstaniu tego auta mówiło się już w 2012 roku. Oczekiwania były zatem ogromne, a media dodatkowo podgrzewały atmosferę przed premierą. Czym wyróżnia się Model X na tle innych SUV-ów?

1. Tesla Model X ma falcon wing doors, czyli drzwi, które po otwarciu przypominają skrzydła sokoła (według Muska)

tesla doors

To charakterystyczne tylne drzwi otwierane do góry (przednie otwierają się normalnie). Niby nic nowego – podobne rozwiązanie znamy przecież z Mercedesa 300 SL, zwanego Gullwingiem. W Mercedesie konstrukcja drzwi była wynikiem nadania odpowiedniej sztywności nadwoziu. I choć wyglądają wspaniale, to kierowca chcąc zająć miejsce za kierownicą musiał się sporo namęczyć.

U Tesli priorytetem było maksymalne ułatwienie wsiadania i wysiadania pasażerom. Przeszkodą nie jest już wąskie miejsce parkingowe ani niski dach garażu – falcon doors wyposażone są w serię czujników, w tym pierwszy na świecie czujnik ultradźwiękowy, które kontrolują rozłożenie ‘sokolich skrzydeł’.


2. Model X ma 3 rzędy siedzeń i pomieści 7 osób

Tesla-Model-X-22carscoops

Tesla Model X jest wyjątkowo pojemna – pomieści 7 osób. W drugim rzędzie można dodatkowo dla zwiększenia komfortu usunąć środkowy fotel. Każde siedzisko ma indywidualne sterowanie. Musk zapewnia, że dostanie się do trzeciego rzędu siedzeń nigdy nie było prostsze. Poza tym fotele są tak zaprojektowane, że można pod nimi umieścić różne przedmioty.

3. Model X jest bezpieczny

Tesla-Model-X-25carscoops

Musk twierdzi, że Tesla Model X będzie pierwszym SUV-em, który otrzyma 5 gwiazdek
w każdej kategorii testów zderzeniowych, a wywrócenie go będzie niemal niemożliwe. Samochód ma niski środek ciężkości, osiągnięty przez umieszczenie baterii w podłodze. Według inżynierów tak zamontowany akumulator stabilizuje pojazd i uniemożliwia dachowanie. Z kolei zaprojektowana strefa zgniotu i pozbawiony silnika przód pojazdu gwarantują lepszą ochroną w przypadku zderzenia czołowego.

Tesla Model X jest również wyposażona w liczne systemy bezpieczeństwa, m.in. system automatycznego hamowania czy system pozwalający uniknąć kolizji bocznej, dzięki zamontowanym w nadwoziu kamerom i sensorom.

4. Model X ma Bio-weapon Defense, czyli zabezpieczenie przed atakiem biologicznym

Tesla-Model-X-41carscoops

Tesla Model X wpisuje się apokaliptyczny scenariusz zagłady biologicznej i łączy
w sobie futurologię i marketing. Pojazd ma na pokładzie specjalny guzik, który należy wcisnąć w razie ataku biologicznego lub w przypadku jakiegokolwiek zanieczyszczenia powietrza. To zadanie spełnia potężny filtr HEPA, który usuwa zanieczyszczone powietrze z kabiny.

5. Model X jest użyteczny

Tesla-Model-X-19carscoops

Samochód może holować przyczepę kempingową o masie 2268 kilogramów. Z 7 osobami i mnóstwem bagaży na pokładzie. A transport roweru czy nart jest niezwykle prosty dzięki specjalnym uchwytom, których zamontowanie zajmuje kilka sekund.

6. Model X ma potężną przednią szybę

teslamodelx2

Przednia szyba kończy się dopiero na słupku B. Jak tiramisu składa się z wielu warstw, które zapewniają odpowiednią przejrzystość i zarazem zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi. Musk twierdzi, że to najbardziej skomplikowana osłona przeciwsłoneczna w historii aut produkcyjnych.

7. Standardowa wersja Modelu X ma zasięg 257 mil (414 km)

Tesla-Model-X-39carscoops

W wersji tej pojazd ma osiągać setkę w 4,8 s. i rozpędzać się do 155 mil na godzinę (249 km/h). W mocniejszej wersji – P90D (z trybem ludicrous) –zasięg będzie wynosił 250 mil, a przyspieszenie od 0 do 96 km/h – 3,2 s.

Za Model X trzeba będzie zapłacić prawdopodobnie 132 000 dolarów. Cena za mocniejszą wersję zaczynać się będzie od 142 000 baksów. W przyszłości przewidziane są tańsze wersje.

 

Źródło: Tesla, carscoops.com, popularmechanics.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Komentarze