Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Przeklęte Porsche 550 Spyder Jamesa Deana odnalezione?

30 września 1955 roku, czyli dokładnie 60 lat temu, zginął w wypadku samochodowym James Dean. Aktor prowadził zakupione zaledwie 9 dni wcześniej za 6 900 dolarów Porsche 550 Spyder. Rocznica jego śmierci zbiegła się z informacją o odnalezieniu wraku ‘przeklętego’ pojazdu, który zaginął w tajemniczych okolicznościach na początku lat 60.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


james-dean-porsche-spyder_100170504_l

James Dean kochał się ścigać. Feralnego dnia razem z mechanikiem jechał na wyścig samochodowy, który miał się odbyć w kalifornijskim Salinas. Na miejsce nie dotarł.
W pobliżu miasteczka Cholame pojazd aktora zderzył się czołowo z Fordem Custom Tudor Coupe. Za kierownicą auta siedział 23-letni student, który oślepiony promieniami zachodzącego słońca zjechał na pas jadącego z prędkością 55 mil (ok. 90 km/h) na godzinę Porsche Spydera.

Z wypadku Spydera wyszedł cało mechanik – współpasażer Deana i kierowca Forda. Dean doznał licznych złamań i kilka godzin później zmarł w szpitalu. Wkrótce media samochód Deana ochrzciły mianem ‘przeklętego’.

porsche_550Spyder.

Po wypadku Jamesa Deana Porsche 550 Spyder zostało zniszczone, ale to nie był koniec złowrogiego oddziaływania auta. Jak głosi legenda, na przestrzeni kilku kolejnych lat wrak pojazdu przynosił pecha nowym właścicielom. A to wymontowany silnik zmiażdżył nogi mechanikowi, a to dwie opony ze Spydera eksplodowały podczas jazdy zabijając kierowcę.

W tej historii są wszystkie nieszczęścia świata: śmierć kolejnych właścicieli części Spydera, pożar garażu, w którym przetrzymywane były szczątki ‘małego łajdaka’ (swoje Porsche James Dean ochrzcił mianem Little Bastard), a nawet próba kradzieży, która zakończyła się fatalnie dla dwóch złodziei – obydwaj poranili się demontując nadające się jeszcze do użytku elementy pojazdu. Wrak Porsche 550 Spyder kosił krwawe żniwo jak kombajn zboże, aż nagle w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął podczas transportu z Florydy do Kalifornii.

W 2005 roku Volo Auto Museum w Illinois wyznaczyło nagrodę w postaci 1 miliona dolarów dla znalazcy wraku. Po 10 latach od tego wydarzenia do dyrektora muzeum zgłosił się mężczyzna, który wskazał miejsce ukrycia śmiercionośnego auta. Porsche 550 Spyder ma być zamurowane w pewnym budynku w hrabstwie Whatcom w stanie Waszyngton. Informator domaga się nagrody, ale nie jest właścicielem lokalu, nie ma też prawa do samego pojazdu. Sprawa jest podobnie rozwojowa jak poszukiwania złotego pociągu na Dolnym Śląsku. Pytanie tylko, czy Porsche 550 Spyder, które przypomina puszkę Pandory, jest tego warte?

porsche_550Spyder

Model 550 Spyder Jamesa Deana był jednym z dziewięćdziesięciu egzemplarzy zbudowanych przez fabrykę Porsche. Aktor dodatkowo spersonalizował auto, które otrzymało siedzenia w szkocką kratę, numer 130 na drzwiach, masce i pokrywie silnika oraz wspomniany napis Little Bastard.

 

Źródło: motorauthority.com, jalopnik.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze