Twój blog motoryzacyjny

Elektryczna wspinaczka na Pikes Peak

Rhys Millen ustanowił rekordowy czas przejazdu na słynny szczyt Pikes Peak elektrycznym prototypem o nazwie eO PP03 i zaserwował wszystkim nową gamę odczuć. Video będące kombinacją prędkości, szumu powietrza i ciszy ogląda się trochę jak niemy film sprzed stu lat bez podkładu tapera.

Rhys-Millen-Drive-eO-PP03-Pikes-Peak-16

Nowozelandczyk pokonał liczącą 19,98 km trasę w czasie 9:07.222 min i wyprzedził Nobuhiro Tajimę (również wspinał się elektrykiem) o 25 sekund. Pojazd, którym jechał, został zbudowany i zaprojektowany przez łotewskich inżynierów. Karoseria wykonana jest z włókna węglowego, a całość konstrukcji waży ok. 1150 kg. eO PP03 ma napęd na 4 koła i wykorzystuje 6 silników elektrycznych YASA-400 (po 3 na oś) oraz pakiet akumulatorów litowo-jonowych (50 kWh). Łączna moc układu to 1368 KM (1020 kW) oraz 2159 Nm. Możliwa maksymalna prędkość auta wynosi 260 km/h.

 

Wynik Millena robi wrażenie i w klasie aut elektrycznych nie ma sobie równych, nadal jednak jest o prawie minutę gorszy od tego, który wykręcił Sebastien Loeb Peugeotem 208 T16 w 2013 roku. Francuz zrobił to w czasie 8:13.878 min. Więcej o tym rekordzie tutaj.

Szczyt Pikes Peak zdobywało na przestrzeni ostatnich 30 lat wielu świetnych kierowców. Do najbardziej spektakularnych wjazdów na górę należy wyczyn fińskiego kierowcy rajdowego – Ari Vatanena.

Rzuć okiem też na: Range Rover Sport zdobywa Pikes Peak


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze