Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Fiat Safe Key i technologia przyszłości w ochronie ludzkiego życia

Impreza u cioci na imieninach. Rodzinna atmosfera, mnóstwo dobrego jedzenia oraz okazjonalnych toastów. Za zdrowie i pomyślność solenizantki. W intencji plonów i pokoju na świecie. Na jedną nóżkę, na drugą nóżkę, a nawet za rosyjskie okręty podwodne – do dna. Wszyscy to znamy i rozumiemy. Nie sposób jednak pojąć,
a zwłaszcza usprawiedliwić zachowania kogoś, kto po zakrapianej imprezie wsiada za kółko.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Statystyki są jasne i bezlitosne. W 2014 roku na polskich drogach doszło do ponad
34 000 wypadków, w których zginęły 3202 osoby (według: Rzeczpospolita). Przerażenie budzi fakt, że wśród wszystkich kolizji, jakie miały miejsce w zeszłym roku, aż 2579 powstało z winy nietrzeźwych kierowców. W ich wyniku życie straciło 363 ludzi.

Jak walczyć z ludzką głupotą i totalną bezmyślnością?

Kampanie społeczne w stylu „don’t drink and drive”, czy akcje: „Piłeś – nie jedź!” realizują misję informacyjną i edukacyjną. Przestrzegają, mówią o zagrożeniach i zwracają uwagę na konsekwencje jazdy po alkoholu. Zdarza się, że szokują i wtedy na dłużej zapadają w pamięci. Bez wątpienia są potrzebne, mają z reguły pozytywny społeczny oddźwięk, ale też trudno oczekiwać, że ostatecznie zwyciężą z brakiem wyobraźni.

Politycy zaostrzają kary. Od 18 maja w Polsce obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego – kierowca prowadzący auto pod wpływem alkoholu zapłaci mandat w wysokości 5 000 zł i straci uprawnienia na minimum 3 lata. Jeśli dojdzie do wypadku, musi się liczyć z dożywotnim zatrzymaniem prawa jazdy i więzieniem. Wyroki w sprawach pijanych kierowców mają być teraz jawne i podawane do publicznej wiadomości.

Pewne rozwiązania podsuwa również technologia. Brazylijski oddział agencji Isobar wymyślił i skonstruował kluczyk do samochodu, który jest równocześnie alkomatem. Kluczyk się nie wysunie, jeśli w wydychanym przez kierowcę powietrzu system czujników wykryje alkohol. Dodatkowo urządzenie zlokalizuje i zawezwie na miejsce taksówkę.

fiat safe key

Nie jest to rozwiązanie szczególnie nowatorskie, bo w USA i Kanadzie tzw. alkolocki, uniemożliwiające jazdę pijanemu kierowcy, są już stosowane od jakiegoś czasu, ale jest to chyba pierwszy na świecie projekt stworzony z myślą o konkretnej marce (w tym wypadku jest to brazylijski oddział Fiata). Kluczyk jest w fazie prototypu i na dzień dzisiejszy należy go traktować jako rodzaj ciekawostki.


Źródło: isobar.com, mediafeed.pl


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze