Twój blog motoryzacyjny

Citroen, Renault i Mazda świętują

60. urodziny obchodzi Citroen DS. Samochód zadebiutował na paryskich targach motoryzacyjnych w 1955 roku i z miejsca zyskał ogromną sympatię i popularność.

Ludzie uwierzyli, że pojazd ma kosmiczne pochodzenie, na co wskazywało hydropneumatyczne zawieszenie i niespotykane dotąd opływowe nadwozie. Liczba zamówień dobiła do 12 000, co przekraczało roczne możliwości produkcyjne Citroena.

Obecnie DS stanowi odrębną markę, pod którą skrywa się prestiż i luksus. W ramach celebrowania urodzin zostanie wypuszczona limitowana edycja modeli z gamy DS. Auta można było obejrzeć na imprezie DS WEEK, w dniach 23-24 maja, w ogrodach Tuilleries w Paryżu.

Z kolei Renault świętuje 50 lat modelu oznaczonego numerem 16. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli francuskiego producenta. Samochód łączył praktyczność z eleganckim wyglądem i był skierowany do rodzin. Miał nadwozie typu hatchback z klapą otwieraną z tyłu, ekonomiczny silnik o pojemności skokowej 1470 cm3, przedni napęd i tylne zawieszenie na drążkach skrętnych. Wyróżniała go niezwykła funkcjonalność wnętrza, a tylną kanapę można było składać na kilka sposobów. W 1966 roku Renault 16 zdobył tytuł Car of The Year. W sumie w latach 1965 – 1980 powstało ponad 1 850 000 egzemplarzy.

Powód do radości ma także Mazda. Japończycy ogłosili, że z taśm produkcyjnych zjechał milionowy egzemplarz Mazdy CX-5. Japoński kompaktowy SUV, pierwszy z modeli nowej generacji aut reprezentujących technologię SKYACTIV i język stylizacji KODO – dusza ruchu, pojawił się na rynku w lutym 2012 roku i od tego czasu zdobył ponad 60 nagród i wyróżnień na całym świecie, włączając w to japoński tytuł Car of The Year (za lata 2012 –2013).

 

Źródło zdjęć: carscoops.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze