Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Dlaczego kochamy samochody?

Himalaista, George Mallory, odparłby pewnie krótko: bo są. Sebastian Loeb: bo można się nimi ścigać. Giorgio Armani: ponieważ nie ma nic bardziej kuszącego niż dobranie samochodu do osobowości człowieka. Jay Leno: bo nadają sens kolekcjonowaniu.
A taki Wilhelm II Hohenzollern, który wierzył w konia – że samochód to tylko chwilowe objawienie.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Matthew Porter -jumping car

Są sytuacje, w których odpowiedź na to pytanie może zawierać drugie dno. Na myjnię w Irlandii, na której swego czasu pracowałem, przyjeżdżał co tydzień, w każdą sobotę, ciemnozieloną Hondą Civic, małomówny Irlandczyk z wąsem. Nazywaliśmy go Farmerem. Gość zawsze brał podstawowy pakiet – mycie z suszeniem plus nabłyszczanie opon. Jego samochód miał kilkanaście lat i z punktu widzenia współczesnego motoryzacyjnego świata stanowił prehistoryczną skamielinę na kołach. Wóz nie wymagał tak częstej pielęgnacji. Zwłaszcza, że rzadko kiedy był w ogóle brudny. Mimo to Farmer pojawiał się na myjni z regularnością szwajcarskiego zegarka. Według jego przyjazdów mogliśmy obliczać fazy Księżyca, wyznaczać godziny przypływów i odpływów pobliskiej rzeki, a nawet wytyczać wielkie cykle astronomiczne. Rolnicy mogliby sadzić ziemniaki w polu, rybacy wyruszać na połowy łososi, a sklepikarze otwierać podwoje swoich sklepów. Farmer dbał o swój pojazd jak mało kto. Wzbudził tym samym powszechne podejrzenie, że cotygodniowa ablucja auta na myjni to wyłącznie pretekst, by choć na chwilę uciec z domu przed zołzowatą żoną, gromadką głośnych dzieci i grubym, spasłym od irlandzkiej karmy psem.

Ostatecznie nie wiem, jak było naprawdę. Nie wiem też, czy małomówny Irlandczyk nadal przyjeżdża na myjnię, na której pracowałem. Wiem tylko, że pytanie „dlaczego kochamy samochody?” należy do tych z gatunku otwartych, na które nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Dotyka sfery życia znacznie bardziej intymnej od zakupów bułek w Biedronce. Wyzwala emocje, a czasem też skrywa pragnienia i marzenia, przy których Sasha Grey jawi się jako panna z dobrego domu.

 

 
Zdjęcie: Matthew Porter, pobrane z flaviendachet.blogspot.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze