Twój blog motoryzacyjny

10 najtrafniejszych/najlepszych nazw aut

Dobra nazwa auta mówi coś o pojeździe i oddaje trafnie jego zalety czy charakter. Jest zarazem prosta i łatwo zapada w pamięć. Czasem już samym brzmieniem wywołuje faktor „chcę to” i wtedy masz ochotę obrabować najbliższy bank, by tylko zdobyć potrzebne fundusze. Jednym zdaniem – do dobrych nazw na pewno nie zalicza się nazwa ‘Qashqai’ (czy ‘Cashquai’ – jak to ujął w swoim oświadczeniu majątkowym Minister Sikorski). A jakie są te dobre? Oto moja dziesiątka.

Citroen Traction Avant

tractionavant

Citroen Traction Avant w momencie swojej premiery w 1934 roku był pojazdem,
w którym zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich był napęd na przód (z fr. traction avant), o czym producent postanowił poinformować już w nazwie.

Toyota Land Cruiser

Toyota_Land_Cruiser

Land Cruiser can cruise the land. Tak sobie wymyślili Japończycy ponad 60 lat temu
i z pewnością z tej nazwy mogą być dumni.

Ford Mustang

Ford_Mustang_serial_number_one

Pośrednio za nazwą auta stoi jego stylista, John Najjar, który był wielkim miłośnikiem samolotu myśliwskiego z okresu II wojny światowej – P-51 Mustang. Wiadomo jednak, że Mustang kojarzy się z wolnością i galopującym koniem. Nazwa działająca na wyobraźnię i trwalsza niż pomniki ze spiżu.

Morgan 3 Wheeler

morgan-3-wheeler-specs

Ma dokładnie trzy koła. Ani jednego więcej.

Smart

smart

Bez względu na to, czy jest to model Forfour czy Fortwo – wszystko jest jasne
i wiadomo, z czym to się je.

Land Rover Discovery

1999-2000_Land_Rover_Discovery_II_Td5_5-door_wagon_(2011-06-15)_01

Discovery, czyli ‘odkrycie’. Idealna nazwa, by ogrywać ją w reklamach na milion sposobów do końca świata. Poza tym chyba trudno byłoby celniej jednym słowem oddać przeznaczenie tej angielskiej terenówki.

Maserati Quattroporte

maserati quattroporte

Brzmienie nazwy Quattroporte może być trochę mylące dla obcokrajowców. Kojarzy się z włoskim poematem, a znaczy tyle, co: ‘czterodrzwiowy’.

Mini

Rowan_Atkinson_on_a_Mini_at_Goodwood_Circuit_in_2009

Oryginalne, klasyczne Mini, którym rozbijał się Jaś Fasola po Londynie było mini. Nie można tego powiedzieć o współczesnych modelach.

Maserati Biturbo

maserati biturbo

Ile turbosprężarek miało produkowane w latach 1981 – 1994 sportowe coupe Maserati Biturbo? Tak mogłoby brzmieć pytanie w telewizyjnym show „Milionerzy”.

Cadillac Eldorado

eldorado

El Dorado to mityczna kraina w Ameryce Południowej pełna złota i bogactwa. Jest to genialna nazwa dla auta, które w latach 80. było synonimem luksusu i prestiżu.

Na zdjęciu Eldorado Coupe w limitowanej wersji Biarritz (pozłacany napis na klapie bagażnika i słupku dachowym, dwukolorowa tapicerka, szczotkowany dach i skórzana kierownica), w którym Robert de Niro vel Sam Rothstein wyleciał w powietrze w filmie „Kasyno”.

 

Źródło zdjęć: yamahamotorcycles2015.com, en.wikipedia.org, jalopnik.com, pl.wikipedia.org


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze