Twój blog motoryzacyjny

Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse „La Finale”

Po 10 latach produkcji Bugatti Veyron, licznik zatrzymał się na 450 autach. Model Grand Sport Vitesse La Finale jest tym, który wieńczy dzieło i zamyka pewien rozdział w historii motoryzacji.

bugatti-la-finale

Veyron w założeniu konstrukcyjnym miał być najmocniejszym i najszybszym pojazdem na ziemi. I zapewne takim był. Przez te 10 lat zdołał ustanowić kilka rekordów prędkości (431 km/h Veyrona Super Sport) i wspiąć się na szczyt cenowej ekstrawagancji (4 mln $ za wersję Super Sport). Żeby opisać jego wyjątkowość, dziennikarze sięgali po porównania rodem z literackiej epopei lub posiłkowali się liczbami, które wywoływały popłoch w arkuszach kalkulacyjnych.

Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse „La Finale” w dwukolorowym nadwoziu jest hołdem wobec pierwszego Veyrona, zbudowanego w 2005 roku. Napędzany jest 8-litrowy, 64-zaworowym silnikiem W16 z czterema turbosprężarkami o mocy 1200 KM oraz momencie obrotowym na poziomie 1500 Nm. Jeśli chodzi o prędkość maksymalną i przyspieszenie to nie ma tu zaskoczenia – parametry te wynoszą odpowiednio 410 km/h i 2,6 s od 0 do 100 km/h.

Bugatti zaserwowało nam film, pokazujący jak wygląda odręczny proces składania tego niezwykłego auta:

 

Trwają już prace nad następcą Veyrona, który będzie nazywał się Chiron, a jego silnik będzie generował 1500 KM. Koncept poznamy prawdopodobnie jeszcze przed końcem tego roku.
Przeczytaj też: Najdroższy wydech na świecie oraz 3 powody, dla których warto kupić Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Rembrandt
Źródło zdjęcia: techeblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze