Twój blog motoryzacyjny

Strati – samochód z drukarki

Wkładasz kartę bankomatową, wklepujesz pin, dokonujesz transakcji kupna, a następnie naciskasz guzik i uruchamiasz całą maszynerię. Rozpoczyna się drukowanie. Twojego auta. W drukarce 3D.

autozdrukarki1

Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie. Tak dobrze jeszcze nie ma. Proces tworzenia 212 warstw i komponentów, które składają się na pojazd Strati, zajmuje 44 godziny. Kolejne 3 dni potrzebne są na złożenie auta w jedną całość oraz zamontowanie mechanicznych elementów, które pochodzą od elektrycznego Renault Twizy (silnik, baterie, zawieszenie). Celem Local Motors jest zoptymalizowanie procesu produkcyjnego i zwiększenie szybkości wydruku do 24 godzin. Na początek. Można sobie wyobrazić, że w niedalekiej przyszłości stworzenie form będzie zajmowało nie więcej niż kilka godzin.

autozdrukarki2

Krótko o samej historii pojazdu: Strati to projekt, który wygrał konkurs 3D Printed Car Design Challenge. Organizatorem tego wyzwania był Local Motors, a zwycięzcą – włoski projektant Michele Anoe. Zostawił on w pokonanym polu ponad 200 innych twórców. Projekt przerodził się w pełni funkcjonalny pojazd z tworzywa ABS wzmocnionego włóknem węglowym. Swój mały debiut zaliczył na trwających właśnie targach samochodowych w Detroit:

 

Na dzień dzisiejszy Strati jest mały i brzydki, ma wygląd wózka golfowego i kosztuje krocie (mowa tu o nawet 30 000 dolarów). Jest to dopiero początek rewolucji i jestem pewien, że kolejny pojazd, który wyjedzie z drukarki, będzie ładniejszy, bardziej dopracowany i zdecydowanie tańszy. Precyzja trójwymiarowego wydruku jest już wykorzystywana w medycynie, przemyśle wojskowym czy biologii. W przypadku motoryzacji otwiera niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kształt auta i personalizację jego wnętrza. Swoją szansę widzą w tym Amerykanie. Local Motors posiada dwie mikro fabryki w Phoenix i Las Vegas. Wkrótce planuje otwarcie kolejnych.

 

 

Źródło: localmotors.com, jalopnik.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze