Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

John DeLorean i Pontiac GTO

John DeLorean, gdyby żył, 2 dni temu obchodziłby swoje 90. urodziny. Ten zmarły w 2005 roku przedsiębiorca i inżynier najczęściej kojarzony jest ze słynnym pojazdem z „Powrotu do przyszłości” i aferą kokainową. Jednym z ważniejszych momentów w jego karierze była również praca nad projektem Pontiaca GTO.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


Pontiac_GTO_1966

Pontiac GTO uznawany jest dzisiaj za jedno z pierwszych aut typu muscle car (albo jak chce tłumacz książki „Muscle cars” autorstwa Craiga Cheethama – samochód siłowy!). Jego wprowadzenie na rynek potroiło zyski firmy i umocniło pozycję Johna DeLoreana w General Motors.

Delorean 64 gto

Nazwę zapożyczono z modelu Ferrari 250 GTO. Filozofia sukcesu była jasna i prosta: wielki silnik w połączeniu z lekkim nadwoziem. Napęd na tylne koła, pojemność 6,4-litra, V8 i ponad 300 KM. Plus szeroki wachlarz wyposażenia dodatkowego. Wóz spodobał się młodym gniewnym kierowcom. Wkrótce do salonów zaczęły ustawiać się kolejki.

1966-pontiac-gto-on-the-strip

W 1968 roku zastosowano w pojeździe specjalny zderzak Endura w kolorze karoserii. Był on zrobiony z twardego materiału, podobnego do gumy, który miał pochłaniać energię zderzenia przy niewielkich prędkościach.

 

W dużej mierze to rozwiązanie przyczyniło się do wyboru GTO przez magazyn Motor Trend na samochód roku.

hrdp_1102_08+legendary_photographer_bob_d_olivo+walt_woron_john_delorean

Przez pierwsze 5 lat produkcji sprzedano ponad 370 000 egzemplarzy Pontiaca GTO. W sumie (od 1964 do 1974) na drogę wyjechało pół miliona aut.

 

Źródło zdjęć: hotrod.com, autoevolution.com, en.wikipedia.org


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze