Twój blog motoryzacyjny

Tête-à-tête z BMW i3

30 minut z niemieckim elektrykiem to za mało, by się w nim zakochać. To również zdecydowanie za mało, by odkryć wszystkie jego wady i zalety. Ale jest to wystarczająca ilość czasu, by pokusić się o kilka spostrzeżeń i wrażenia z jazdy. Przedstawiamy test BMW i3.

Dynamika i przyspieszenie

Elektryczne BMW i3 mogłoby z powodzeniem być reklamowane przez skradającego się jak cień w „Wejściu Smoka” Bruce’a Lee. Samochód porusza się bowiem bezszelestnie i jedyne co słychać to nierówności na jezdni. Jest zwinne i dynamiczne. Wciskasz pedał gazu, a ciebie wciska w fotel. To dziwne uczucie, także dla obserwujących z boku. Widząc potężnego muscle cara, domyślasz się, że zwija asfalt przy starcie i potrafi teleportować się z miejsca. BMW i3, które ma design nowoczesnej pralki, trudno podejrzewać o takie rzeczy. A ono szybko i wściekle przyspiesza do setki i robi to w 7 sekund. Wszystko to dzięki silnikowi elektrycznemu, który generuje moc 125 kW/170 KM przy momencie obrotowym 250 Nm. Nie bez znaczenia jest masa pojazdu, która wynosi ok. 1195 kg.

Wnętrze

Wnętrze to Wielka Składnica Recyklingu – wypełnia je m.in. przetworzone włókno węglowe oraz materiały z odzysku i surowców odnawialnych. Jest i hibiskus i zmielone łodygi eukaliptusa. Miłośnik ekologii będzie mile połechtany, na innych nie zrobi to żadnego wrażenia. Fakt jest taki, że ta moda na ekologiczność w tym wypadku nie przeszkadza, bo jest funkcjonalnie i przestronnie (zwłaszcza z przodu).

Tylne drzwi

Największe zdziwienie budzi konstrukcja tylnych drzwi. I nie chodzi mi tutaj o to, że uchylają się pod wiatr. Projektujący auto specjaliści BMW opracowali procedurę, w której bardzo istotna z jakiegoś powodu jest kolejność wysiadania. Pierwszeństwo mają kierowca i pasażer z przodu. Pasażer na tylnej kanapie jest dyskryminowany. Nie otworzy drzwi zanim nie zrobią tego siedzący na przednich fotelach. Parafrazując klasyka – ona jest bardzo dobra, ta koncepcja, ale dlaczego jest taka absurdalna? Nie umiem znaleźć innego wytłumaczenia poza jednym – BMW zrobiło to celowo i w pełni świadomie. Tkwi w tym głębszy sens, ale dostrzeżenie go wymaga natchnienia i iluminacji.

Zasięg

Zasięg (obok ceny) to najistotniejsza kwestia w przypadku każdego elektryka. Nie inaczej jest z BMW i3. Na jednym ładowaniu według danych BMW można przejechać ok. 150 km. Miałem za mało czasu, by to sprawdzić. Wierzę jednak, że jest to prawda, pod jednym warunkiem – że się przemieszcza na lawecie. Ostrzejsza jazda, używanie klimatyzacji, włączone ogrzewanie, warunki atmosferyczne, nie wspominając o wzniesieniach na drodze czy poruszaniu się w korkach – wszystkie te czynniki mają zauważalny wpływ na baterie.

Mamy do wyboru trzy tryby jazdy – Comfort, EcoPro i EcoPro+. Ostatni z nich jest najoszczędniejszy z punktu widzenia użycia energii, ale nie można wtedy korzystać z klimatyzacji czy ogrzewania. W opcji Comfort zaledwie kilka manewrów na parkingu i mocniejsze naciśnięcie pedału gazu sprawiło, że komputer poinformował o zmniejszeniu przewidywalnego zasięgu o 3 km. Dlatego jakimś pomysłem jest Range Extender, dwucylindrowy silnik montowany w opcji, który podobno zwiększa zasięg auta dwukrotnie. Zwiększa też cenę pojazdu o ponad 20 000 zł.

Ładowanie z gniazdka ma zajmować 7-8 godzin. Szybciej jest, gdy się korzysta ze stacji ładujących. Tych w naszym kraju jest na razie jak na lekarstwo.

Cena

153 700 zł to cena BMW i3 za wersję podstawową. I to zaledwie początek góry. Wspiąć się na jej szczyt jest bardzo łatwo. Systemy asystujące, nawigacja i lepsze wyposażenie wnętrza windują wspomnianą kwotę o kolejne 30 000 zł. Jeśli doliczymy do tego Range Extendera, trzeba liczyć się z wydatkiem ponad 200 000 zł. To chyba jednak zbyt wiele, nawet za „samochód jutra”.

 

Źródło zdjęcia: bmw.pl


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze