Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

Vector W8

Gdyby Andre Agassi nie był w gorącej wodzie kąpany, to być może Vector W8 Geralda Wiegerta odniósłby rynkowy sukces. Cóż, gdyby Cleo miała brodę, to być może Donatan podbiłby Eurowizję.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


6

Vector W8 to rozwinięcie modelu W2 (auta, które było bohaterem słynnej serii obrazkowej z gumy Turbo). To samochód zdecydowanie wyprzedzający swój czas. Wiegert chciał stworzyć pojazd, który by wyglądał jak odrzutowiec i był równie szybki jak odrzutowiec. W dużej mierze to mu się udało.

Unoszone do góry drzwi na początku lat 90., niska i klinowata sylwetka oraz szyby boczne jak w myśliwcu musiały robić wrażenie. Do wykonania nadwozia użyto m.in. aluminium i kevlar. Z futurystycznym wyglądem korespondowało wnętrze pojazdu – pełne przełączników i wyświetlaczy niczym ze statku kosmicznego Enterprise.

1

4

Samochód miał potężny silnik V8 od General Motors o pojemności 6-litrów i mocy 650 KM. Prędkość maksymalna ważącego półtorej tony auta wynosiła 354 km/h. Napęd na tylne koła był przekazywany przez 3-stopniowy automat. Pierwsza setka pękała już po niecałych 4 sekundach.

Te liczby działały na wyobraźnię potencjalnych kupców. Do najbardziej wpływowych i prominentnych należał książę Khalid z Arabii Saudyjskiej. Innym równie znanym był wspomniany tenisista Andre Agassi. Obydwaj jednak musieli na swojego Vectora bardzo długo czekać. W przypadku księcia były to aż 3 lata od złożenia zamówienia. Agassi czekał krócej, ale i tak producent miał problem z terminowością. Kiedy Agassi w końcu zażądał natychmiastowego wydania auta, Wiegert dostarczył samochód nie w pełni sprawny, z zastrzeżeniem, by używać go ostrożnie do czasu wprowadzenia drobnych poprawek (chodziło o układ chłodzenia). Ten nie wziął sobie tego do serca i ‘żyłował’ silnik, testując jego moc. 10 dni później nastąpiła awaria i pożar superauta. Z obawy przez złą reklamą Wiegert zgodził się przyjąć samochód z powrotem i oddał tenisiście 400 000 dolarów. Całe to wydarzenie nie przyniosło jednak splendoru marce.

8

W sumie w latach 1989 – 1993 firma Wiegerta wyprodukowała 22 egzemplarze kosmicznego Vectora W8.

 

Źródło: auto.howstuffworks.com, jalopnik com, bornrich.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze