Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

10 aut ucieleśniających Amerykę

Serwis Jalopnik opublikował zestawienie 10 aut, które są bardziej amerykańskie od ćwierćfunciaka z serem i ust Jessiki Biel. Lista spotkała się z żywiołowymi komentarzami w Internecie i pokazała, że USA to kraj niezwykle zróżnicowany nie tylko kulturowo, ale także w kwestii poglądów na rodzimą motoryzację. Przyjrzyjmy się jej z bliska:


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


10. Jeep Willys

2

Listę otwiera Jeep Willys, czyli prosta konstrukcja, klasyczny napęd 4×4, 3-biegowa skrzynia manualna z reduktorem, silnik benzynowy o czterech cylindrach, dolnozaworowy, o pojemności 2,2 l i mocy 60 KM. Pojazd powstał w 1940 roku na potrzeby armii amerykańskiej i tylko podczas II wojny światowej wyprodukowano go w ilości 350 000 sztuk. Generał Dwight Eisenhower uważał, że gdyby nie Willys, to Ameryka wojny by nie wygrała. Jeep Willys walczył dzielnie wszędzie tam, gdzie można było spotkać aliantów. Jeździł również w polskiej armii. Jest stałym bywalcem zlotów militarnych i rajdów off-road. Dobrze odrestaurowany jest rarytasem i stanowi dla kolekcjonerów łakomy kąsek. To dobry powód, by przewietrzyć stodołę, zajrzeć do garażu czy odkurzyć strych. Kilka miesięcy temu oferta sprzedażowa oryginalnej ramy do Willysa doprowadziła do przeciążenia serwerów allegro, co dowodzi, że maniacy żelastwa z II wojny światowej nie śpią.

9. Duesenberg Phaeton

4

Przedsiębiorstwo Duesenberg istniało w latach 1913 – 1937 i zapisało się w historii jako producent luksusowych limuzyn. Bracia Duesenberg, emigranci z Niemiec, swoją przygodę z motoryzacją rozpoczęli od konstruowania silników. Ich pierwszy wóz – Duesenberg model A miał pod maską potężny rzędowy, ośmiocylindrowy silnik i chwalił się hydraulicznymi hamulcami na przednie koła. Samochód nie sprzedawał się jednak zbyt dobrze. Upadające przedsiębiorstwo przejął finansista Cord, który zatrudnił zdolnych braci. Flagową limuzyną firmy stał się tworzony ręcznie model J – z silnikiem o mocy 265 KM. Jeździć Duesenbergiem oznaczało bycie bardzo zamożnym człowiekiem. Współcześnie zachowane egzemplarze osiągają na aukcjach milionowe ($) kwoty.

8. Pontiac GTO

6

Jak widać Amerykanie Pontiaka GTO cenią sobie wyżej od Mustanga czy Dodge’a, które w zestawieniu się nie znalazły. Pontiac GTO był produkowany przez General Motors w latach 1964 –1974.

7. Ford 1949

8

Nie ma na liście prymitywnego, uniwersalnego i „dostępnego w każdym kolorze, jeśli był to kolor czarny” Forda T, który w jakimś sensie zrewolucjonizował przemysł samochodowy w USA, jest za to Ford model 1949, który prezentował się całkiem nowocześnie i po ciężkich czasach wojennej zawieruchy najzwyczajniej w świecie się Amerykanom podobał.

6. Buick Regal Grand National

5

Wyróżniało go czarne jak smoła nadwozie i sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,8 l, który wystarczał by siać spustoszenie na amerykańskiej drodze. Buick Grand National powstawał w latach 1978 – 1987.

5. Cadillac 1959

3

Eldorado z charakterystycznymi płetwami.

4. Tesla Model S

7

Amerykanie mocno wierzą w to, że Tesla Elona Muska może zmienić świat. Któż by jednak pomyślał, że ta elektryczna limuzyna, dostępna na rynku zaledwie od kilku lat, zostanie już teraz wciągnięta na listę pojazdów będących ucieleśnieniem amerykańskości.

3. Hummer H2

9

Pozbawiony sensu ogromny Hummer H2 zyskał większą przychylność wybierających niż Ford Excursion czy Chevrolet Suburban.

2. Shelby Cobra

10

Zbudowany przy współudziale angielskiej firmy AC Cars i Carrolla Shelby‚ego samochód podbił serca Amerykanów.

1. Ford F-150

1

Ford F-150 to król przydomowych ciężarówek i najlepiej sprzedający się pickup w USA. Na początku roku na salonie samochodowym w Detroit pokazano jego nowa odmianę z aluminiową ramą i 2,7-litrowym silnikiem EcoBoost.

 

 

Źródło: jalopnik.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze