Twój blog motoryzacyjny

Rewolucyjny wynalazek Nissana – lakier odporny na brud

Inżynierowie Nissana opracowali specjalną powłokę, która ma chronić samochód przed kurzem, błotem i wszelkim brudem. Dzięki temu wynalazkowi nasze życie ma stać się prostsze, a pojazd być zawsze piękny i czysty. Samochodem testującym właściwości lakieru został kompaktowy Nissan Note.

36d05540-cbbc-11e3-bfc0-8b6f26c08450_832093_117941_1_5

Nie jest to pierwsza próba eksperymentowania z tego typu technologią na świecie. Już ponad pięć lat temu Toyota chwaliła się specjalnym lakierem bezbarwnym (testowano go w Lexusie LS), którego główną cechą była odporność na zarysowania. W przypadku, gdy dochodziło do uszkodzenia, lakier potrafił się regenerować jak Terminator po zderzeniu z ciężarówką.

Kiedyś przeczytałem bardzo naukowy artykuł o termoutwardzalnym polimerze, z którego zrozumiałem tylko tyle, że jest to krok ku niezniszczalności przedmiotów. W przyszłości poszczególne elementy auta będą się same naprawiały i nie trzeba będzie przejmować się zarysowanym zderzakiem na parkingu. Wgięte błotniki będą się momentalnie odkształcać, a lakier, nawet po dzwonie przy 120 km/h, nie zostanie naruszony. Science fiction przestanie być fiction.

Jednak wyobrażenie sobie świata bez myjni samochodowych, wokół których często skupia się życie miłośników czterech kółek, nie przychodzi mi łatwo. A przecież powszechne zastosowanie ochronnych lakierów oznaczałoby zminimalizowanie ich roli. Ten publiczny przybytek straciłby rację bytu i w konsekwencji stał się skansenem jak Muzeum Wsi Radomskiej. Chodzilibyśmy tam co najwyżej raz do roku z dziećmi, żeby pokazać im, jak było kiedyś. I z nostalgią wracali pamięcią do czasów ręcznej pielęgnacji naszych pojazdów.

Na szczęście sami producenci Nissana przyznają, że zastosowanie hydrofobowych i oleofobowych powłok nie będzie standardem w ofercie i należy to traktować jako opcję (czytaj – chwyt marketingowy). Myjniom samochodowym przynajmniej na razie upadek nie grozi.

Zobaczcie jak działa powłoka ochronna Nissana:

 

 

Źródło: autoblog.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze