Twoja pasja do motoryzacji zaczyna się tutaj

LeTourneau Overland Train

Znaczenie słowa „omnipotencja” najlepiej wyjaśniać na przykładzie LeTourneau Overland Train. Ta ciężarówka, której rodowód sięga czasów zimnej wojny, nie potrzebowała żadnych dróg. Jej kierowca, zawieszony w kabinie na wysokości drugiego piętra, czuł się wszechwładny jak szef wszystkich szefów. Poczucie, że to piętro jest mobilne i nic nie może mu się oprzeć musiało być niepowtarzalne i bezcenne jak karta MasterCard.


Ranking awaryjności aut. Raport 2017 wg polskich mechaników.

  


W latach 50. firma LeTourneau opracowała na zlecenie amerykańskiego wojska kilka rodzajów pociągów drogowych, które miały poruszać się po każdym podłożu i być niezależne od linii kolejowych. W razie konfliktu zbrojnego miały sprawnie przewieźć żołnierzy i zaopatrzenie w wyznaczone miejsce. Największe z nich były długie na 183 metry. Taki mastodont napędzany był silnikami elektrycznymi, umieszczonymi w kołach. Za napięcie odpowiedzialny był generator dieslowski.

1

Pociągi drogowe na szczęście nie znalazły zastosowania militarnego. Przez pewien czas pojazdy te, w różnych konfiguracjach silnikowych, były używane na Alasce przy budowie stacji radarowych oraz podczas wydobywaniu ropy naftowej. Ostatecznie, problemy z kierowaniem oraz przede wszystkim pojawienie się śmigłowców Sikorsky S-64 Skycrane, które zwano podniebnymi dźwigami, skazały pociągi drogowe na niebyt i zapomnienie.

2
3

4

 

Źródło zdjęć: blog.hemmings.com


Sieć ProfiAuto zrzesza już ponad 1600 partnerów w całej Polsce. Należą do niej najlepsze sklepy oraz hurtownie motoryzacyjne. W naszej sieci znajdziesz także w pełni wykwalifikowanych i doświadczonych mechaników samochodowych, którzy naprawią awarię szybko i sprawnie. Wszystkie warsztaty samochodowe posiadają nowoczesne rozwiązania technologiczne tak, aby diagnoza usterki trwała jak najkrócej.

  

Sprawdź bezpłatnie stan techniczny Twojego samochodu! >>

Komentarze